MINIATURA wspieranie działania naukowe będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych.
Na piątej liście rankingowej ósmej edycji konkursu znalazło się 132 badaczek i badaczy. Otrzymają oni dofinansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł. Wśród laureatów znaleźli się:
- dr Radosław Rzepliński z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej,
- dr Tomasz Wojciechowski z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej,
- oraz dr Arkadiusz Kocur z Zakładu Chemii Leków, Analizy Farmaceutycznej i Biomedycznej.
Identyfikacja dróg krążenia i odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego
Dr Radosław Rzepliński jest autorem badania pilotażowego o pełnej nazwie „Układ glimfatyczny kanału kręgowego człowieka - identyfikacja dróg krążenia i odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego”. Jak napisano we wniosku projektowym przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego przez tkankę nerwową jest kluczowy dla sprawnego jej funkcjonowania, ponieważ to właśnie tą drogą mózgowie ma być oczyszczane z toksyn i produktów przemiany materii. Istnieją przesłanki, że upośledzenie funkcji układu glimfatycznego wpływa na rozwój otępienia, jak również ma znaczenie przy regeneracji układu nerwowego po udarach niedokrwiennych i krwotocznych. Celem badania jest identyfikacja dróg krążenia i odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego z kanału kręgowego człowieka w oparciu o preparaty anatomiczne. Pozyskane dane pozwolą zaplanować właściwe badanie – m.in. zakres analizowanych lokalizacji anatomicznych, liczebność badanej grupy, konieczność stosowania dodatkowych technik obrazowania czy barwienia tkanek.
Opisanie nowej techniki operacyjnej w otochirurgii i chirurgii podstawy czaszki
Dr Tomasz Wojciechowski jest autorem badania pilotażowego o pełnej nazwie „Anatomia chirurgiczna i radiologiczna części skalistej kości skroniowej w kontekście planowania dostępów operacyjnych do okolicy otworu szyjnego, przewodu słuchowego wewnętrznego i szczytu piramidy”. Jak napisano we wniosku projektowym, kość skroniowa jest najbardziej skomplikowaną kością ludzkiego ciała, zarówno w kontekście kształtu jak i zawartości. Przez część skalistą kości skroniowej przebiegają nerwy czaszkowe, ważne dla życia, ale także znajduje schronienie delikatny narząd słuchu i równowagi. Z tego powodu kość skroniowa jest miejscem występowania wielu chorób o różnorodnych przyczynach i pochodzeniu, począwszy od wad rozwojowych, przez choroby zapalne i zwyrodnieniowe, kończąc na nowotworach. Wyniki badania mogą posłużyć do opracowania nowej techniki operacyjnej w otochirurgii i chirurgii podstawy czaszki, tak, aby udoskonalić proces diagnostyczno-leczniczy chorych z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha i nowotworami kości skroniowej.
Opracowanie kompleksowej metody oznaczania antykoagulantów
Dr Arkadiusz Kocur jest autorem badania pilotażowego o pełnej nazwie „Personalizacja farmakoterapii doustnymi antykoagulantami nowej generacji w oparciu o alternatywne strategie pobierania próbek - badania in vitro/ex vivo jako wstęp do zdalnego monitorowania leczenia przeciwkrzepliwego”. Głównym założeniem projektu jest opracowanie metodyki oznaczania doustnych bezpośrednich antykoagulantów (DOAC) nowej generacji – rywaroksabanu, apiksabanu oraz dabigatranu w próbkach krwi włośniczkowej. Celem jest opracowanie metody LC-MS/MS oznaczania stężeń tych antykoagulantów, a dodatkowo, w ramach projektu wykonane zostaną rozszerzone testy stabilności tego typu leków. Jak napisano we wniosku projektowym, określenie stężenia leku wraz z oceną parametrów krzepnięcia i oznaczeniem klirensu kreatyniny może okazać się niezbędne w celu określenia optymalnej strategii terapeutycznej.