Kolorem wcześniaków jest fiolet. Symbolizuje ich wyjątkowość, delikatność i wrażliwość. Dlatego w Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM, na Oddziale Neonatologii UCZKiN WUM oraz w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM w szpitalu na ul. Karowej nie zabrakło fioletowych akcentów. Były baloniki, wstążki, kwiaty, a cały personel założył fioletowe koszulki.
Spotkania i warsztaty ze specjalistami
W Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich oraz na Oddziale Neonatologii UCZKiN odbyły się niezwykłe spotkania wcześniaków (byłych pacjentów) ze specjalistami, którzy się nimi opiekowali. Lekarze i pielęgniarki znali wszystkie dzieci - niektóre już kilkuletnie - po imieniu i wzruszali się, widząc, jak wspaniale się rozwijają.
-Wiemy, że samodzielny rysunek z autografem pacjenta lub zaśpiewana piosenka z przedszkola jest dużo ważniejszym punktem końcowym niż sam wypis. To znak, że naprawdę daliśmy radę. Dla całego personelu oddziału takie spotkanie z naszymi byłymi podopiecznymi jest wyjątkową okazją, by upewnić się, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty i dodaje nam sił do podejmowania kolejnych wyzwań! - mówi lek. Tomasz Wawrzoniak z Oddziału Klinicznego Neonatologii UCZKiN.
Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK zorganizowała również warsztaty ze specjalistami i ekspertami w dziedzinie neonatologii. Można było posłuchać wykładu nt. pierwszej pomocy, a potem zastosować teorię w praktyce i poćwiczyć pierwszą pomoc na fantomach. Warsztaty te poprowadziły studentki ze Studenckiego Koła Naukowego ProNeo przy Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich, którym opiekuje się dr Beata Borek-Dzięcioł – również zaangażowana w organizację Światowego Dnia Wcześniaka w DSK UCK WUM.
Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu rodziców skorzystało też z indywidualnych konsultacji z fizjoterapeutą, położną czy doradcą laktacyjnym.
Kto uczestniczył w obchodach
Warto podkreślić, że Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce i niezwykle dynamicznie się rozwija. Obecnie ma 20 miejsc intensywnej terapii dla noworodków i 28 miejsc patologii noworodka, podczas gdy jeszcze sześć lat temu na intensywnej terapii były 4 miejsca, a na patologii - 10.
Klinikę w czasie obchodów odwiedzili prof. Rafał Krenke, rektor WUM oraz prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Marzena Kowalczyk, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych UCK WUM oraz Michał Buczyński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w lokalizacji Żwirki i Wigury. Gości po oddziale oprowadzała kierownik kliniki prof. Bożena Kociszewska-Najman.