W ostatnim tygodniu września w Centrum Dydaktycznym jest tłoczno i gwarno. Właśnie wtedy odbywają się dni adaptacyjne dla studentów pierwszego roku, organizowane przez studenckie samorządy wydziałowe przy wsparciu Samorządu Studentów WUM. To bardzo ważny element wprowadzający w życie akademickie. Zwłaszcza, że uczelnia jest naprawdę sporą organizacją i trzeba się jej nauczyć.
- Już w najbliższym tygodniu spotkacie się z nowymi wyzwaniami, nowymi przedmiotami i nowym sposobem nauki. Będzie trochę stresu, trochę ekscytacji, ale spokojnie, początki są najtrudniejsze – powiedział na dniu adaptacyjnym Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego do swoich nowych kolegów i koleżanek Piotr Maliborski, student kierunku lekarsko-dentystycznego i wiceprzewodniczący samorządu wydziałowego – Później jest już tylko lepiej.
– Wiem, że wybraliście państwo niełatwą drogę zawodową, że będzie ona pełna nieuchronnych wybojów, ale też przynosi ogromną satysfakcję, kiedy to już tą drogę ukończycie – mówił na jednym z dni prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju w kadencji 2020-2024.
Wskazówki (nie tylko) na pierwszy rok studiów
Jak wygląda organizacja roku akademickiego, jakie dokumenty każdy student musi znać, u kogo załatwiać sprawy związane z tokiem studiów, kto może pomóc, kiedy pojawia się problem np. z zaliczeniem jakiegoś przedmiotu…Na te i jeszcze wiele innych pytań służyli odpowiedzią organizatorzy i goście dni adaptacyjnych. Jest to wiedza bardzo przydatna, a jej brak – może poskutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na przykład związanymi z niezaliczeniem pierwszego roku.
- Status waszego roku jest wyjątkowy w świetle dokumentu - regulaminu studiów WUM i wasza bytność na uczelni jest absolutnie podyktowana zapisami regulaminu - podkreślał dr hab. Łukasz Koperski, prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. studenckich I i II roku, ostrzegając, że w zaliczeniu roku nie pomoże zdana histologia czy anatomia, jeśli nie będzie obecności na wychowaniu fizycznym, przedmiotach fakultatywnych czy nie zostaną zrealizowane praktyki.
Czy jest coś, co może w szczególności pomóc w przejściu pierwszego roku i kolejnych lat studiów? Prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, zachęcał studentów swojego wydziału do systematyczności.
- Ten moment, w którym znaleźliście się dzisiaj, czyli moment przeskoku z kształcenia wcześniejszego na wyższa uczelnie, to przejście na zupełnie inny system kształcenia – podkreślał dziekan - Dużo więcej będzie zależało od teraz od was, w sensie odpowiedzialności i dopilnowania codziennej rzetelnej pracy. Jeśli nie weźmiecie się od samego początku do systematycznej pracy, a tu nie będzie nadzorcy w postaci wychowawcy czy nauczyciela, obudzicie się w pierwszej bądź drugiej sesji, to miesiące pójdą na marne. Do takiej katastrofy może doprowadzić tylko brak systematyczności.
A gdy pojawi się problem? Dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekanka Wydziału Farmaceutycznego ds. kształcenia na kierunku farmacja radziła, aby nie czekać, aż „mleko się wyleje”.
- Przychodźcie do nas, jako przedstawicieli nauczycieli akademickich, z problemami wcześniej, nie na sam koniec, kiedy już rzeczywiście nic zrobić się nie da.
Bo przedstawiciele uczelni są chętni do udzielania wsparcia i pomocy i odnoszą się z życzliwością do każdego studenta.
- Zawsze działamy prostudencko - mówiła do uczestników dnia adaptacyjnego Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego ówczesna dziekanka wydziału, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk. – Staramy się robić wszystko co możliwe, żeby w sytuacjach trudnych wam pomóc, a takie zawsze się w życiu zdarzają.
Szansa na bycie aktywnym, realizowanie pasji i nowe znajomości
Studia to nie tylko zajęcia i egzaminy, ale także rozwijanie pasji naukowych i pozanaukowych, dlatego w wydarzenia włączone były również organizacje studenckie: IFMSA-Poland Oddział Warszawa, PTSF Oddział Warszawa, STDL WUM, STN WUM, AZS WUM oraz studenckie koła naukowe. Ważnym elementem każdego dnia adaptacyjnego były prezentacja działalności Samorządu Studentów. Anna Kupczak, przewodnicząca samorządu, opowiadała o tym, jakie są główne zadania samorządu oraz jakie imprezy oraz atrakcje są przez niego organizowane. Jan Pawłasek, marszałek Uczelnianego Parlamentu Studentów, przybliżył z kolei działanie UPS. Zachęcał też nowo przyjętych do aktywności i inicjatywy w samorządowych strukturach.
- Jak byłem na praktykach, to pewna pielęgniarka powiedziała do nas, że jesteśmy z różnych kierunków, zawodów medycznych, ale pacjent jest jeden – mówił Jan - Uczelnia jest jedna i tworzą ją wszyscy studenci, więc jeśli chcielibyście się zaangażować w działalność samorządu i jego komisji albo wziąć udział w obradach paramentu, które są otwarte albo zgłosić jakiś pomysł, to zapraszamy.
Studia to także, a może przede wszystkim, czas zawierania nowych znajomości. Niektóre będą trwać całe życie i okażą się pomocne nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Praca medyka oznacza przecież współpracę i wymaga otwartości na różnych ludzi. Aby ułatwić poznanie nowych kolegów i koleżanek, po częściach oficjalnych dni adaptacyjnych studenci pierwszego roku wzięli udział w spotkaniach w ramach swoich grup dziekańskich.
Organizatorzy
Dzień adaptacyjny Wydziału Lekarskiego zorganizował Samorząd Studentów Wydziału Lekarskiego
Dzień adaptacyjny Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego zorganizował Samorząd Studentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego
Dzień adaptacyjny Wydziału Nauk o Zdrowiu zorganizował Samorząd Studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu
Dzień adaptacyjny Wydziału Farmaceutycznego zorganizował samorząd studentów Wydziału Farmaceutycznego
Goście dni adaptacyjnych
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Lekarskiego obecni byli także: prof. Rafał Krenke, dr hab. Anna Iwan, pracownicy dziekanatu;
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Nauk o Zdrowiu obecni byli także: dr hab. Łukasz Czyżewski, dr hab. Filip Raciborski, dr hab. Patryk Rzońca, dr hab. Grażyna Bączek, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, pracownicy dziekanatu;
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Farmaceutycznego obecni byli także: dr hab. Piotr Luliński, prof. Olga Ciepiela, dr Agnieszka Zielińska, dr Anita Śliwińska, pracownicy dziekanatu
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego obecni byli także pracownicy dziekanatu;
Na dniach adaptacyjnych wszystkich wydziałów swoje wystąpienie miała dr hab. Magdalena Woynarowska, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.
Orientation Week i White Coat Ceremony
Spotkania adaptacyjno-integracyjne są szczególnie ważne dla studentów-cudzoziemców, którzy nie tylko poznają uczelnię, ale też muszą załatwić wszystkie niezbędne sprawy związane ze swoim pobytem w obcym kraju. Specjalnie dla nich organizowany jest Orientation Week, który w tym roku odbył się w dniach 26-30 września. Jego zwieńczeniem była White Coat Ceremony. Więcej w informacji pod linkiem