Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy teoretycznej, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności praktycznych w zakresie technik laparoskopowych oraz możliwość wymiany doświadczeń klinicznych.
– Pomimo, że to już 10-ta edycja konferencji, wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – podkreśla dr Tomasz Guzel z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, kierownik organizacyjny i naukowy konferencji.
Organizatorom ponownie udało się ponownie zaprosić europejski autorytet medyczny: profesora Thomasa Carusa, kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej, Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej szpitala w Bassum w Niemczech, który nadzorował postępy uczestników szkolenia.
Wśród uczestników byli zarówno specjaliści chirurdzy, jak i rezydenci, co nie przeszkodziło we wspólnym ćwiczeniu technik wiązania węzłów i szycia w laparoskopii - zarówno w technice staplerowej - za pomocą „zszywaczy", jak i z szyciem ręcznym. Do szkolenia wykorzystano materiały sztuczne i tkanki zwierzęce.
– Konferencja po raz kolejny spotkała się z uznaniem uczestników, którzy podkreślali bardzo wysoki poziom i unikalność programu – mówi dr Tomasz Guzel. – Pozytywne opinie i uznanie są dla nas największą motywacją do organizacji kolejnych edycji wydarzenia.
Organizatorem konferencji na WUM od lat jest Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM przy wsparciu Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. Obiema jednostkami kieruje prof. Maciej Słodkowski.