- Otwarcie kliniki po remoncie jest dla mnie bardzo ważną cezurą. Kończymy zmagania z materią, która nie nadążała za naszym nowoczesnym działaniem - mówi prof. Anna Kostera -Pruszczyk, kierownik Kliniki Neurologii WUM. -Od początku 2025 roku będziemy się zajmować już tylko - albo aż - tym do czego zostaliśmy powołani: diagnozowaniem i leczeniem pacjentów w bardzo dobrych warunkach. Remont trwał półtora roku. To był trudny czas dla naszych pacjentów i całego zespołu, ale najważniejszy jest szczęśliwy finał- podsumowuje profesor.
Warto podkreślić, że Klinika Neurologii od wielu dekad jest ośrodkiem o bardzo zasłużonej pozycji eksperckiej nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
- Naszym znakiem firmowym są choroby rzadkie nerwowo-mięśniowe u dzieci i dorosłych - mówi prof. Kostera-Pruszczyk. -Mamy również znakomity zespół leczący choroby demielinizacyjne, bardzo dobry oddział udarowy. Trzymamy bardzo dobry poziom, natomiast do tej pory naszą ogromną bolączką były warunki, w których przebywali pacjenci i w których pracował nasz zespół. Klinika przeprowadziła się do CSK WUM na Banacha w 1986 roku. Wtedy szpitale budowano zupełnie inaczej, nie myśląc np. o pacjentach z niepełnosprawnościami. Przez te prawie 40 lat medycyna poszła do przodu, a nasza infrastruktura została w tyle.
Remont kliniki był więc koniecznością, a środki na modernizację udało się pozyskać z budżetu państwa, jako dotację celową Ministerstwa Zdrowia.
-Udział Ministerstwa Zdrowia w tej inwestycji był spory. Na modernizację Kliniki Neurologii z Oddziałem Udarowym przeznaczono ponad 20 mln zł dotacji – mówi Marek Kos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. I podkreśla, że dla pacjentów jest to kolosalna zmiana. Biorąc pod uwagę fakt, że ten budynek powstał w roku 1986 - minęło więc prawie 40 lat - to oczywistym jest, że został już mocno wyeksploatowany. Dla pacjentów ta modernizacja oznacza wejście w XXI wiek, czyli wejście w normalność.
Na remoncie kliniki oczywiście najbardziej zyskają pacjenci, ale czy ta inwestycja jest ważna również dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego?
-Dla naszej uczelni ta modernizacja ma znaczenie z perspektywy wprowadzenia nowoczesnej diagnostyki i terapii – mówi prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji WUM. -Warto zaznaczyć, że Warszawski Uniwersytet Medyczny zajmuje istotne miejsce w krajowej i światowej neurologii. Dzieje się tak ze względu na osiągnięcia naukowe prof. Anny Kostery-Pruszczyk i członków jej zespołu. Myślę, że ta nowa baza otworzy przed naszymi pracownikami nowe możliwości, dzięki którym będziemy jeszcze lepiej rozpoznawalni na świecie - nie tylko naukowo, ale także jako ośrodek diagnozujący i leczący nowe choroby – podkreśla prorektorka.
Po remoncie kliniki widać bardzo dużą zmianę jakościową. Komfortowe sale chorych dostosowane zostały potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano wyposażenie oddziału intensywnej opieki neurologicznej, wyposażenie pracowni diagnostycznych oraz sali do fizjoterapii.
- Teraz nasi pacjenci przebywają w bardzo dobrych warunkach, a nasz ekspercki zespół jest w stanie zapewniać im nowoczesną diagnostykę i terapię w otoczeniu na poziomie dobrych ośrodków europejskich – podsumowuje prof. Anna Kostera-Pruszczyk.
A pytana o plany na przyszłość odpowiada:
-Są bardzo proste. Dużo ciężkiej, intensywnej pracy. Idziemy energicznie naprzód w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. A jest naprawdę wiele do zrobienia. Dziś możemy pomóc znacznie większej liczbie pacjentów niż było to możliwe jeszcze kilka lat temu. Dotyczy to szczególnie pacjentów z chorobami rzadkimi nerwowo-mięśniowymi, w leczeniu których dokonują się kolejne wielkie przełomy. Zespół naszej kliniki nie tylko w tych przełomach uczestniczy, ale i aktywnie je kształtuje. Ponadto trzeba wiedzieć, że pacjentów cierpiących na choroby neurologiczne przybywa. Według danych publikowanych przez Europejską Akademię Neurologii nakłady na leczenie i zapobieganie chorobom neurologicznym w najbliższych latach przekroczą pułap, który był oczekiwany dla chorób sercowo-naczyniowych czy chorób onkologicznych. Zatem epidemia chorób mózgu to nie jest tylko hasło medialne, ale rzeczywistość.
Uroczystość otwarcia Kliniki Neurologii w CSK UCK WUM odbyła się 8 stycznia br. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali dr Marek Kos, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prof. Anna Kostera-Pruszczyk i Marzena Kowalczyk, zastępca dyrektora UCK WUM.