Wystawa czarno-białych zdjęć Gosi Lakowskiej i Ani Szołucha została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii fotograficznej #PomacajSie Fundacji Kochasz Dopilnuj. Cykl fotografii kobiet doświadczonych rakiem piersi promuje samobadanie i jego znaczenie we wczesnym wykrywaniu raka piersi, zwraca uwagę na potrzebę profilaktyki.
– Na to, czy zachorujemy, nie mamy takiego wpływu, jak no to, kiedy zdiagnozujemy chorobę. A wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie – mówiły autorki wystawy oraz Joanna Borkowska, jedna z bohaterek zdjęć, a obecnie koordynatorka Projektu Społecznego Akcja Słońce. To wolontariat pacjentów onkologicznych, którzy doświadczyli trudności związanych z tą chorobą.
Co dla autorek i bohaterek było najtrudniejsze w tworzeniu portretów, których powstało już 200? W wielu przypadkach przełamanie strachu i obaw przez pozowaniem, stereotypów dotyczących osób chorych, ciała kobiety, jej potrzeb podczas walki z chorobą.
Jak jednak przyznała Joanna Borkowska – zdjęcia dodały siły, zwiększyły poczucie wartości, kobiecości, co gdy się choruje na nowotwór piersi, ma duże znaczenie.
- Jestem pełna uznania dla bohaterek zdjęć, że znalazły w sobie odwagę i wystąpiły w sesji. Takie obrazy mówią więcej niż słowa – przyznała prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji na otwarciu wystawy. - To chyba najważniejsze ich przesłanie: nie bójmy się choroby, nie bójmy się mówienia o niej także w ten sposób. Ale przede wszystkim: badajmy się.
- Każda z nas zna kobiety w swoim otoczeniu, które zmagają się z rakiem piersi – mówiła z kolei prof. Dorota Olaczak-Kowalczyk, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych. – Dlatego także zachęcam wszystkie panie do samobadania się i badań profilaktycznych. Be względu na wiek, bo problem może dotknąć i kobiety dojrzałe, i bardzo młode.