Połączenie nauk stomatologicznych i medycznych
Wydarzenie, które od prawie dwudziestu lat organizuje Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM, od samego początku kładzie akcent na nowoczesne techniki, rozwiązania i kierunki w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. A od 2023 roku jest także platformą do dyskusji nad tym, co ważne w innych dziedzinach m.in. fizjoterapii, kardiologii czy neurologii.
Konferencja ma też charakter międzynarodowy, umożliwiając wymianę doświadczeń między ośrodkami naukowymi i klinicznymi z całego świata. W roli prelegentów występowali eksperci m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii. To daje nie tylko szerszą perspektywę na przedstawiane zagadnienia, ale też szansę na nawiązanie inspirującej współpracy.
– W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień specjalistów z Pensylwanii, Mediolanu oraz Birmingham – wylicza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – Głos zabrali też reprezentanci naszego wydziału. Jestem przekonana, że wszyscy uczestnicy konferencji, bez względu na kierunek studiów czy wykonywany zawód, znaleźli w programie wydarzenia interesujące ich tematy, pogłębili swoją wiedzę oraz dowiedzieli się, jakie wyzwania stoją aktualnie przed różnymi dziedzinami nauk medycznych.
Otwarcie konferencji
Gospodarzem uroczystości była prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan WLS, która powitała gości, a następnie poprosiła o zabranie głosu prof. Zbigniewa Gacionga, rektora uczelni.
– Bardzo serdecznie witam wszystkich przybyłych na XVII już konferencję, która stanowi prezentację osiągnięć nauki odnośnie stomatologii. W programie tego roku znajduje się wiele zagadnień, które wykraczają poza stomatologię, ale jestem o tym przekonany, że każdemu lekarzowi, czy studentowi stomatologii okażą się one bardzo przydatne – mówił rektor.
O zabranie głosu prof. Dorota Olczak-Kowalczyk poprosiła również prof. Urszulę Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, która podziękowała za zaproszenie oraz przekazała wyrazy wsparcia i gratulacje z Ministerstwa Zdrowia.
– Od wielu lat ministerstwo współpracuje ze stomatologami bardzo ściśle. W naszym ministerstwie działa Rada ds. Rozwoju Stomatologii, dzięki pracy której wspaniale się ta współpraca układa i liczne postulaty, prośby i konieczne zmiany są szeroko dyskutowane i wdrażane, także stomatolodzy sami sobie kierują rozwojem swojej dziedziny.
Co znalazło się w programie wydarzenia
W trakcie I sesji prof. Uri Hangorsky z Uniwersytetu w Pensylwanii mówił o interdyscyplinarnym podejściu do kształcenia dentystów na przykładzie studiów prowadzonych na jego macierzystej uczelni. Dr Matteo Basso z Uniwersytetu w Mediolanie opowiedziała o demineralizacji szkliwa i zębiny, a także o rozpoznawaniu i postępowaniu w celu przywrócenia prawidłowego stanu biofilmu i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
II sesję rozpoczęło wystąpienie dr Zehry Yonel z Uniwersytetu w Birmingham. Prelegentka przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowców pod jej kierunkiem, którego celem było opracowanie i zewnętrzna walidacja skali - do stosowania w placówkach stomatologicznych - w celu identyfikacji osób zagrożonych niezdiagnozowaną hiperglikemią bez cukrzycy lub cukrzycą typu 2.
Następnie dr hab. Lidia Zawadzka-Głos z Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej przedstawiła interdyscyplinarny problem, jakim jest zapalenie zatok; dr hab. Małgorzata Zadurska z Zakładu Ortodoncji omówiła interdyscyplinarne postępowanie w leczeniu wrodzonych wad rozwojowych twarzoczaszki, a Janusz Szulik z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER POLSKA opowiedział o odpowiedzialności cywilnej w wykonywaniu zawodu medycznego.
W trakcie III sesji można było wysłuchać prof. Kazimierza Szopińskiego z Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, który opowiedział o swojej ulubionej chorobie, którą jest dysplazja kostna okołowierzchołkowa. Dr hab. Anna Hadamus, dr Zbigniew Wroński i dr hab. Dariusz Białoszewski z Zakładu Rehabilitacji skupili się na wybranych zagadnieniach ergonomii w zawodach medycznych. Dr Antonina Doroszewska ze Studium Komunikacji Medycznej opowiedziała o znaczeniu umiejętności komunikacji w praktyce medycznej, a dr hab. Joanna Peradzyńska z Zakładu Epidemiologii i Biostatystyki przedstawiła „dream team” w terapii układu oddechowego u dzieci.
Współorganizatorzy wydarzenia
Współorganizatorem konferencji była Komisja ds. Lekarzy Dentystów i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Patronat nad wydarzeniem objął rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
W konferencji udział wzięli m.in.: prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii, prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prodziekan ds. studenckich Wydziału Lekarskiego, prof. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Michał Grąt, dyrektor Szkoły Doktorskiej WUM, prof. Grzegorz Nałęcz-Jawecki, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, prof. Tadeusz Tołłoczko, rektor, prof. Marek Krawczyk, rektor, dr Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej, prof. Jerzy Jurkiewicz, prezes Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego, Jacek Runowski, dyrektor ds. finansowych i administracyjno-operacyjnych Centrum Medycznego WUM.