– Endokrynologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, dlatego celem naszej konferencji jest przede wszystkim aktualizacja wiedzy lekarzy specjalistów, a co za tym idzie podnoszenie poziomu opieki medycznej nad pacjentami z chorobami endokrynologicznymi – tłumaczy prof. Urszula Ambroziak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii UCK WUM, organizatorka konferencji.
– W programach lekowych wprowadzono wiele ważnych zmian. W efekcie większą liczba pacjentów będzie mogła skorzystać w nowoczesnych, skutecznych i bezpiecznych metod terapii, co istotnie wpłynie na poprawę jakości ich życia. Dlatego warto o tym dyskutować w gronie ekspertów – podkreśla prof. Tomasz Bednarczuk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii UCK WUM, organizator konferencji.
O konferencji
VIII Warszawskie Spotkanie Endokrynologiczne „Nowe możliwości terapii zaburzeń endokrynnych; nowe leki, programy lekowe, RDTL i badania kliniczne” odbyły się 15 marca w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii WUM. W wydarzeniu wzięło udział około 100 osób.
Organizatorem była Klinika Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii UCK WUM, a współorganizatorem Oddział Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i jego przewodniczący - prof. Wojciech Zgliczyński. Patronatu honorowego konferencji udzielił rektor WUM prof. Rafał Krenke.
Debaty o najnowszych zmianach w leczeniu chorych endokrynologicznie
W trakcie dwóch sesji omówiono postępy w leczeniu wielu chorób endokrynologicznych, w tym: akromegalii, zespołu Cushinga, niedoboru hormonu wzrostu, choroby otyłościowej, osteoporozy, zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, choroby Gravesa i Basedowa, raka tarczycy i nowotworów neuroendokrynnych. Prelegentami byli wybitni specjaliści z jednostek WUM, CMKP, NIO i WIM w Warszawie (program konferencji dostępny na stronie https://endokrynologia.wum.edu.pl/).
Po każdym wykładzie uczestnicy wydarzenia mogli zadać nurtujące ich pytania i wymienić się doświadczeniami z prelegentami, a sama konferencja była okazją do dalszego rozwijania współpracy klinicznej pomiędzy ośrodkami zajmującymi się chorymi endokrynologicznie.