Praca pt. Role of Zinc in Immune System and Anti-Cancer Defense Mechanisms została opublikowana w 2019 r. w piśmie Nutrients (tom 11, nr 10, str. 1-28) i była cytowana aż 205 razy! Mgr Dorota Skrajnowska jest pierwszą autorką tego artykułu, natomiast współautorką jest prof. Barbara Bobrowska-Korczak również z Zakładu Toksykologii i Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego WUM.
Czego dotyczy nagrodzona praca
W pracy „Role of Zinc in Immune System and Anti-Cancer Defense Mechanisms” przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące aktualnej wiedzy na temat mechanizmów przeciwnowotworowych obejmujących ten pierwiastek.
- Ludzki organizm nie magazynuje rezerw cynku, więc jego niedobór może pojawić się stosunkowo szybko, np. poprzez nieprawidłową dietę, niedostateczne wchłanianie lub niektóre choroby. Duże deficyty cynku są rzadkie, ale łagodne niedobory występują często – mówi mgr Dorota Skrajnowska. Badaczka zauważa również, że w wielu badaniach epidemiologicznych wykazano związek między obniżoną zawartością cynku w diecie a ryzykiem zachorowania na raka.
- Działanie przeciwnowotworowe cynku jest najczęściej wiązane z jego właściwościami antyoksydacyjnymi. To jednak tylko jedna z wielu możliwości – podkreśla laureatka „Złotej Kukułki”. - Należy brać pod uwagę również wpływ cynku na układ odpornościowy, czynniki transkrypcyjne, różnicowanie i proliferację komórek, syntezę i naprawę DNA i RNA, aktywację lub hamowanie enzymów, regulację sygnalizacji komórkowej oraz stabilizację struktury błon komórkowych.
Sądzi się, że około 30 proc. światowej populacji cierpi na nieprawidłową podaż cynku. Jednakże, jak podkreśla autorka nagrodzonej pracy, suplementacja diety preparatami cynku, powinna być poprzedzona zdiagnozowanym niedoborem i konsultacją medyczną, bowiem mogą pojawić się działania niepożądane związane z jego namiarem oraz liczne interakcje z niektórymi lekami i składnikami diety.
O nagrodzie "Złota Kukułka"
Nagroda „Złota Kukułka” jest przyznawana na zasadach konkursu. Mogą być do niego zgłaszane prace afiliujące uczelnię, które w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku były cytowane co najmniej 50 razy (z wyłączeniem autocytowań). Prototyp statuetki został wykonany przez artystę rzeźbiarza Jarosława Madeja. Ze względu na rodzaj użytego brązu statuetka ma złocisty kolor.