„Medycyna to sztuka i powołanie”. Immatrykulacja studentów kierunku lekarskiego

A także wielkie wyzwanie i zobowiązanie. Przekonywała o tym kierująca Wydziałem Lekarskim prodziekan ds. programów i jakości kształcenia prof. Aneta Nitsch-Osuch, która poprowadziła ceremonię przyjęcia nowych studentów na I rok medycyny. Tym samym społeczność Wydziału Lekarskiego powiększyła się o 882 osoby: 732 studentów kierunku lekarskiego w języku polskim i 150 studentów, którzy będą uczyć się w języku angielskim.

Dostanie się na kierunek lekarski wymaga ciężkiej pracy, tym bardziej, że cieszy się on dużą popularnością. Co roku o miejsce w gronie studentów konkuruje kilka tysięcy osób, a dostaje się niecały tysiąc. Dlatego uroczysta immatrykulacja jest wydarzeniem szczególnym i w sposób wzniosły potwierdza status studenta oraz podkreśla przynależność do społeczności akademickiej. Uroczystość dla nowo przyjętych na kierunek lekarski odbyła się 8 października w Centrum Dydaktycznym WUM, a immatrykulowanym towarzyszyły władze dziekańskie, władze uczelni oraz liczni nauczyciele akademiccy.

– Wybraliście wspaniały kierunek studiów, bo w przyszłości będziecie wykonywać najpiękniejszy zawód na świecie. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, ulżenie w cierpieniu, uratowanie zdrowia, uratowanie życia – mówiła prof. Aneta Nitsch-Osuch - Nie ma nic piękniejszego niż słowa, wypowiadane często cicho i drżącym głosem, „dziękuję Pani Doktor, dziękuję Panie Doktorze!”, słowa które usłyszycie od swoich przyszłych pacjentów, ich rodzin i bliskich.

Świadomość odpowiedzialności za pacjentów zdaniem profesor Nitsch-Osuch powinna towarzyszyć studentom w trakcie całych studiów. – Pamiętajcie o tym, że to od waszej wiedzy, umiejętności i kompetencji zależeć będzie w przyszłości zdrowie i życie ludzi. To wielkie wyzwanie i zobowiązanie, bo medycyna to sztuka i powołanie - mówiła prodziekan.


Zaangażowanie i właściwa postawa – przesłanie od rektora


Z przesłaniem do nowo przyjętych zwrócił się również rektor WUM prof. Rafał Krenke, który apelował o zaangażowane i odpowiedzialne podejście do procesu kształcenia.

– Już dziś powinniście sobie uświadomić to, że istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy poziomem przyswojonej wiedzy a jakością pomocy udzielanej waszym pacjentom – podkreślał rektor – Życzę wam, abyście zdobyli jak najszerszą wiedzę, umiejętności i kompetencje, co z jednej strony pozwoli na skuteczną opiekę nad pacjentami, a z drugiej zapewni ich szacunek i ufność. A to czego doświadczamy od pacjentów: ten szacunek i ufność - to bardzo pozytywna motywacja w codziennej pracy lekarza.

Rektor podkreślał, że ze studiów oprócz merytoryki studenci powinni wynieść także właściwą - etyczną - postawę. Postawę nie tylko w stosunku do pacjentów, ale także koleżanek i kolegów.

- Myślę o postawie nacechowanej otwartością, szacunkiem dla drugiego człowieka i wrażliwością na problemy, które wszyscy mamy. Jeśli takich postaw etycznych nie wykształcicie w sobie w czasie studiów, to trudno wam będzie zostać lekarzami, pod opieką których pacjenci będą czuć się bezpiecznie i o których mówią z taką naprawdę bardzo pozytywną emocją „moja pani doktor” czy „mój pan doktor”.

Ślubowanie studentów pierwszego roku

Po wystąpieniu rektora rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości, czyli ślubowanie. Od studentów kierunku lekarskiego w języku polskim przyjął je dr hab. Łukasz Koperski, prodziekan ds. studenckich I i II roku. Natomiast od studentów kierunku lekarskiego w języku angielskim - dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. English Division. Następnie rektor, prorektorzy oraz prodziekani WL wręczyli wszystkim studentom znaczki z logo Wydziału Lekarskiego.

Evidence-based medicine i AI

Bardzo ciekawy wykład inauguracyjny pt. „Medycyna oparta na danych naukowych. Czy sztuczna inteligencja zmieni zasady gry?” wygłosiła prof. Hanna Szajewska z Kliniki Pediatrii UCK WUM. Dlaczego warto zajmować się EBM czyli medycyną opartą na dowodach naukowych (evidence-based medicine)? Bo we współczesnym świecie cierpimy na nadmiar informacji. Dlatego umiejętność odróżniania tych wiarygodnych od niewiarygodnych ma ogromne znaczenie w każdej dziedzinie życia, a w szczególności w medycynie. Lekarz, który nie umie krytycznie ocenić danych naukowych, nie jest dobrze przygotowany do praktyki klinicznej.  

– Integracja: doświadczenia i umiejętności lekarza, danych naukowych oraz wartości i preferencji pacjenta – dopiero wtedy mówimy, że jest to praktykowanie zgodnie z zasadami evidence-based medicine – podkreślała profesor Szajewska.

A jaki wpływ na EBM ma sztuczna inteligencja? Opowiedziała o tym w trakcie wykładu profesor Szajewska.

Marzenia nie spełniają się same, marzenia się spełnia

Nie byłoby immatrykulacji bez głosu studentów. Oni z kolei przekonywali, że choć studia na kierunku lekarskim nie należą do najłatwiejszych, to immatrykulowani pierwszy trudny krok mają już za sobą.

– Każdy z was przygotowując się do rozszerzonej matury miał nie raz chwilę słabości, ale wiedzcie, że gdyby nie one, nie byłoby was tutaj dzisiaj w auli Centrum Dydaktycznego WUM – mówiła Emilia Figura, przewodnicząca Samorządu Studentów WL.

Podkreślała, że wkrótce wszystko to, co nowe stanie się codziennością. – Pamiętajcie, że nauka to proces, nie wymagajcie na początku od siebie zbyt wiele, bo to was przytłoczy. Musicie zaakceptować, że będą wzloty i upadki, ale przy odpowiednim nastawieniu i motywacji sprostacie każdemu wyzwaniu – radziła Emilia.

Na koniec życzyła swoim młodszych koleżankom i kolegom wytrwałości i satysfakcji z każdego małego kroku, który przybliży ich do upragnionego celu. – Już nie raz swoją determinacją udowodniliście, że marzenia nie spełniają się same, marzenia się spełnia – powiedziała Emilia.

Słowa uznania pod adresem nowo przyjętych padły także ze strony Alexisa Vourtsisa, przewodniczącego English Division Student Government.

– Gratuluję wam pierwszego kroku na drodze do stania się lekarzami – powiedział Alexis. I dodał – To długa podróż, zanim otrzymacie dyplom minie sześć lat. Ale wszystkie kroki są konieczne, aby stać się pełnowartościowymi lekarzami. Na uniwersytecie wszyscy mamy takie same szanse, ale to od każdego z was, od tego, jak wykorzystacie swoje indywidualne predyspozycje zależy, czy ten sen się spełni.

Na koniec Alexis poprosił swoje koleżanki i swoich kolegów o to, aby nigdy nie zapominali o wspólnym celu, jakim jest dobro pacjentów. – Wszystko, czego się nauczycie w tym pomoże, bo kiedy pacjenci wchodzą do waszego gabinetu powierzają wam własne życie.


W uroczystości prócz wymienionych uczestniczyli także: prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii, prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM w kadencji 2020-2024, dziekani bratnich wydziałów: prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Mariusz Gujski, dr hab. Piotr Luliński oraz członkowie Rady Wydziału Lekarskiego, członkowie Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego, członkowie English Division Student Government, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz WUM, Jolanta Ilków, kwestor WUM.
Obecni byli również prodziekani Wydziału Lekarskiego: prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prof. Tadeusz Grochowiecki.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.