Konferencja Zachód-Wschód po raz 18 na WUM

Międzynarodowa Konferencja Zachód-Wschód ma już 18 lat! I wciąż porusza ważne tematy - tegoroczna dotyczyła opieki medycznej nad pacjentami z niepełnosprawnościami. To inicjatywa skierowana do lekarzy i lekarzy dentystów, choć wiele praktycznych informacji wynoszą z niej także przedstawiciele innych zawodów medycznych, studenci oraz specjaliści spoza branży medycznej. Dlatego sympozjum nieustająco cieszy się dużym zainteresowaniem, w tegorocznej edycji wzięło udział kilkaset osób.

Współczesne wyzwania zdrowotne stają się coraz bardziej złożone. Dlatego jako przedstawiciele zawodów medycznych, musimy wspólnie poszukiwać innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych i technologicznych - mówiła podczas otwarcia konferencji prof. Agnieszka Mielczarek, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM. – Takie spotkanie jest świetną okazją, aby zaprezentować swoje osiągnięcia w tym zakresie oraz podzielić się doświadczeniami z ich wdrażania.

– To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz naukowy naszej uczelni. Składam podziękowania wszystkim organizatorom za ich nieustanne zaangażowanie w rozwój i kontynuację tej cennej inicjatywy – podkreśliła prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji WUM.

– Wierzę, że te dwa dni owocnych obrad będą dla Państwa wielką inspiracją, pomysłem na swoją przyszłość zawodową, na dalszy rozwój – powiedział z kolei dr Artur Drobniak, prezes Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Jak postępować z pacjentami z niepełnosprawnościami

Pierwszego dnia organizatorzy zaplanowali dwie sesje wykładowe. Tematy były różnorodne, bo od 2023 r. konferencja stawia na interdyscyplinarność. W programie znalazły się zatem wykłady dotyczące diagnostyki klinicznej, terapii schorzeń stomatologicznych oraz dotyczące z obszaru logopedii, laryngologii i chirurgii. Prelegentami byli uznani goście z zagranicy oraz eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rozpoczął go wykład prof. Marka S. Wolffa z Uniwersytetu Pensylwanii pt. „Oral Healthcare for Persons with Disabilities”.  

– Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 16% populacji cierpi na niepełnosprawność, która wpływa na ich zdolność do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. To mniej więcej jedna osoba na osiem, czyli duża liczba, która stawia nas przed ważnym problemem: jak postępować z takimi pacjentami? Trzeba też podkreślić, że osoby niepełnosprawne cierpią z powodu nierówności zdrowotnych bardziej niż jakakolwiek inna grupa – mówił profesor.

Opowiedział między innymi o swoim pacjencie z artretyzmem, który poproszony o podpisanie formularza zgody na leczenie, nie mógł trzymać długopisu w typowy sposób. Na tej podstawie profesor stwierdził, że pacjent nie jest w stanie utrzymać też zwykłej szczoteczki do zębów i w odpowiedni sposób umyć zębów. Aby mu pomóc, przygotował dla niego specjalną, grubą szczoteczkę dentystyczną, dzięki której pacjent mógł zadbać o higienę jamy ustnej.

Prof. Mark S. Wolff zaprezentował zebranym, jak zorganizowano placówkę Care Center for Persons with Disabilities Personalized Care Suite działającej przy Penn Dental Medicine, w której wszyscy studenci Uniwersytetu Pensylwanii obowiązkowo uczą się, jak leczyć pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami m.in.: w spektrum autyzmu, chorujących na Alzheimera, po paraliżu czy z zaburzeniami ruchu i innymi złożonymi schorzeniami.

–  Ponad 90% naszych studentów wychodzi z programu z przekonaniem: „Tak, czułbym się komfortowo, lecząc osobę z niepełnosprawnością”. To nie wszyscy, ale pomyślmy, że dziewięciu na dziesięciu absolwentów Uniwersytetu Pensylwanii nie odeśle pacjenta, którego matka mówi: „Moje dziecko ma spektrum autyzmu" – podkreślał z dumą.

Tego dnia w dalszej części konferencji wystąpili:

  • prof. Piotr Skarżyński z Zakładu Niewydolności Serca i Rehabilitacji Kardiologicznej WUM i Światowego Centrum Słuchu z wykładem pt. „Współczesne możliwości diagnostyki i leczenia niedosłuchu i głuchoty”;
  • mgr Małgorzata Polit z Kliniki Neurologii WUM z wykładem pt. „Zaburzenia mowy i połykania jako niedoceniane aspekty niepełnosprawności u pacjentów neurologicznych”;
  • dr Anna Cybulska z Katedry i Zakładu Protetyki Stomatologicznej WUM z wykładem pt. „Rehabilitacja protetyczna narządu żucia po operacjach nowotworów w obrębie głowy i szyi”;
  • dr hab. Mariusz Wyleżoł z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej WUM z wykładem pt. „Wpływ otyłości na jakość życia”;
  • dr Agnieszka Bogusławska-Kapała z Zakładu Stomatologii Zintegrowanej WUM z wykładem pt. „Eliminacja ognisk infekcji przed rozpoczęciem terapii onkologicznej - wyzwanie interdyscyplinarne”;
  • prof. Nataliia Bidenko z Narodowego Medycznego Uniwersytetu im. O. Bohomolca w Kijowie z wykładem pt. „TBA”;
  • Janusz Szulik, prezes Zarządu TU INTER POLSKA S.A. z prelekcją pt. „Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza dentysty na przykładach wybranych zdarzeń”

 

Warsztaty z zastosowaniem najnowszych materiałów endodontycznych

Drugi dzień konferencji poświęcony był endodoncji. Z wykładami wystąpili specjaliści ze School of Dental Medicine University of Pennsylvania: Su-Min Lee, DDS, MSD, DScD z wykładem "Vital pulp therapy and revascularization of the pulp" oraz Bekir Karabucak, DMD, MS z wykładami: "Root canal space preparation, disinfiction and obturation" oraz "What about endodontic microsurgery as a minimal invasive procedure?”.

Następnie specjaliści poprowadzili warsztaty. Jeden dotyczył leczenia miazgi i rewaskularyzacji miazgi, drugi opracowania, dezynfekcji i wypełnienia przestrzeni kanału korzeniowego. Uczestnicy mogli korzystać z wielu nowoczesnych sprzętów: mikroskopów endodontycznych, nowoczesnych mikrosilników i narzędzi endodontycznych, a także najnowszych materiałów używanych we współczesnej endodoncji. Praca wykładowców była transmitowana przez tory wizyjne zintegrowane z mikroskopami, więc uczestnicy warsztatów na bieżąco mogli ją obserwować na ekranie monitora.

Organizatorzy i współorganizatorzy

Konferencja to inicjatywa zapoczątkowana przez rektora naszej uczelni w latach 1999-2005 prof. Janusza Piekarczyka, realizowana i kontynuowana przez Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM. W skład komitetu organizacyjnego tegorocznej edycji weszli: prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Izabela Domitrz, prof. Jolanta Kostrzewa-Janicka, dr hab. Joanna Peradzyńska, dr hab. Piotr Regulski, prof. Kazimierz Szopiński, dr hab. Izabela Strużycka, dr hab. Anna Hadamus, dr Maciej Janiszewski, dr Dariusz Paluszek, Jolanta Wielgoś, dr n. med. Agnieszka Bogusławska-Kapała oraz dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk. W konferencję zaangażowani byli także studenci z SKN działającego przy Zakładzie Stomatologii Zintegrowanej.

W tym roku współorganizatorami byli: Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Patronat nad wydarzeniem objął Rektor WUM.

Na konferencji obecni byli (prócz wymienionych) m.in.: prof. Rafał Krenke, rektor, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Paweł Włodarski, dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej ds. lekarzy dentystów, prof. Jerzy Jurkiewicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, Marzena Kowalczyk, dyrektor UCK WUM, władze kanclerskie uczelni: dr Marta Kijak-Bloch, Wojciech Bogusz, Jarosław Prugar, władze dziekańskie Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego: prof. Izabela Domitrz, prof. Jolanta Kostrzewa-Janicka, dr hab. Joanna Peradzyńska i dr hab. Piotr Regulski.

 

Fot. z warsztatów: Martyna Tarmasewicz