Młodzi pasjonaci radiologii w akcji na XI Studenckim Ogólnopolskim Forum Radiologicznym

Studenckie Ogólnopolskie Forum Radiologiczne już od 11 lat stanowi przestrzeń do prezentacji osiągnięć naukowych, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy między studentami kierunku lekarskiego, elektroradiologii, fizyki medycznej i innych specjalizacji. Jest to kluczowa ogólnopolska konferencja naukowa dla studentów-pasjonatów radiologii, która również w tym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem.

XI edycja odbyła się 29 marca w Centrum Dydaktycznym WUM. Konferencję otworzył wykład „Point-of-Care w radiologii” wygłoszony przez prof. Andrzeja Urbanika, prezesa Fundacji Polradiologia Viva.

Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe X-RAY. SKN działa przy II Zakładzie Radiologii Klinicznej WUM, którym kieruje prof. Magdalena Januszewicz.

Wystąpienia młodych pasjonatów radiologii

Corocznym elementem konferencji są sesje, w trakcie których studenci prezentują swoje prace oryginalne i opisy przypadków. W tej edycji zaprezentowano łącznie 17 prac, z których każda cechowała się wysoką wartością merytoryczną.

Na zwycięzców w obu kategoriach czekały niezwykle cenne nagrody! W kategorii prac oryginalnych zwyciężył Julian Radoń, zapewniając sobie grant na udział w Europejskim Kongresie Radiologii ECR 2026 w Wiedniu, ufundowany przez Fundację Polradiologia Viva. W kategorii przypadków medycznych 1. miejsce zajęła Aleksandra Nowakowska, która otrzymała voucher na kurs od Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej konferencji

Rekordowa liczba warsztatów

- Uczestnicy tegorocznej edycji mieli okazję wziąć udział w rekordowej ilości warsztatów z ultrasonografii i radiologii zabiegowej, organizowanych we współpracy z naszymi sponsorami i partnerami – mówi Zuzanna Wojtczak, przewodnicząca SKN X-RAY. 

Odbyły się m.in. warsztaty hands-on z radiologii diagnostycznej i zabiegowej, w tym symulacje zabiegów wewnątrznaczyniowych, zorganizowane we współpracy z Back 2 Function, REAGO TRAINING, Terumo, GE Healthcare, TMS oraz Mindray. Umożliwiły praktyczne wykorzystanie wiedzy oraz wsparły rozwój kompetencji i nowych umiejętności.

Kolejna edycja wydarzenia planowana jest za rok.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli: Rektor WUM, Marszałek Województwa Mazowieckiego, CIRSE Student Programme, Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Fundacja Polradiologia Viva, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, Polskie Towarzystwo Elektroradiologii. Pełna lista sponsorów i partnerów dostępna jest na stronie internetowej konferencji