Nasi specjaliści w nowej Radzie ds. Chorób Rzadkich

Rada ds. Chorób Rzadkich jest organem pomocniczym Ministra Zdrowia, a do jej zadań należy m.in. inicjowanie oraz monitorowanie pod względem merytorycznym realizacji poszczególnych etapów Planu dla Chorób Rzadkich. 3 grudnia weszło w życie zarządzenie powołujące skład rady. Przewodniczącą Rady na lata 2024–2025 została prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii WUM. Członkiem Rady został dr hab. Krzysztof Szczałuba, dyrektor Centrum Doskonałości ds. Chorób Rzadkich i Niediagnozowanych WUM.

Prof. Anna Kostera-Pruszczyk jest ponadto członkiem Rady Centrum Doskonałości ds. Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych WUM oraz członkiem Rady Europejskiej Sieci Referencyjnej EURO-NMD. Kierowana przez profesor klinika znajduje się wśród europejskich liderów w obszarze chorób nerwowo-mięśniowych i jako jedyna z Polski należy do elitarnej Europejskiej Sieci Referencyjnej EURO-NMD. W latach 2022-2024 prof. Anna Kostera-Pruszczyk pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Rady ds. Chorób Rzadkich.  

Dr hab. Krzysztof Szczałuba jest dyrektorem Centrum Doskonałości ds. Chorób Rzadkich i Niediagnozowanych WUM, które skupia uniwersyteckie zespoły kliniczne i naukowe zajmujące się na co dzień pacjentami z chorobami rzadkimi. Jest też pracownikiem Zakładu Genetyki Medycznej WUM.

Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025