Nasza studentka laureatką konkursu Wielka Synapsa 2024

Zakończyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej Wielka Synapsa. Wzięło w niej udział 48 studentów z 16 wydziałów lekarskich renomowanych uczelni w Polsce. Nasza studentka - Wiktoria Kosiorowska zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Konkurs odbywał się 21-22 maja br. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Naszą uczelnię reprezentowała trójka studentów II roku Wydziału Lekarskiego - Wiktoria Kosiorowska, Agata Cymba oraz Jakub Brzezik.

Jak przebiegał konkurs

Zmagania toczyły się w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej. Konkurencja indywidualna zaczynała się od testu. Składał się on ze 100 pytań jednokrotnego wyboru z pięcioma możliwymi odpowiedziami, w tym tylko jedna była prawidłowa. 10 uczestników, którzy najlepiej napisali tekst, przeszło dalej. W drugim etapie otrzymali 10 krótkich pytań z rodzaju tak/nie. W tej właśnie rywalizacji nasza studentka Wiktoria Kosiorowska zdobyła drugie miejsce.

Odbył się również konkurs drużynowy. Drużynę WUM tworzyli: Wiktoria Kosiorowska, Agata Cymba oraz Jakub Brzezik. Na tym etapie oceniane były umiejętności analizowania wiedzy z zakresu fizjologii człowieka w symulowanych warunkach klinicznych. Każdy z zespołów na czterech stanowiskach w Centrum Symulacji Medycznych analizował przypadki kliniczne i odpowiadał na dodatkowe pytania.

Dobra passa trwa

Warto przypomnieć, że to już trzecia z rzędu edycja tego prestiżowego konkursu, w której wśród laureatów są nasi studenci. Do zmagań konkursowych przygotowywani byli w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM przez dra Michała Kowarę. Opiekę merytoryczną i dydaktyczną nad drużyną sprawowały: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska oraz dr Liana Puchalska.