Nasza uczelnia podpisała porozumienie z Urzędem Patentowym RP

Porozumienie dotyczy współpracy w upowszechnianiu wiedzy z zakresu własności intelektualnej. Realizacja wspólnych przedsięwzięć będzie możliwa dzięki wiedzy eksperckiej UPRP oraz dorobkowi naukowemu WUM.

Podpisanie porozumienia odbyło się 17 marca br. Z Urzędu Patentowego RP uczestniczyli w nim: Aneta Stuleblak, zastępca prezesa UPRP, Marta Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Innowacyjności i Komunikacji, Beata Lenarczyk, naczelnik Wydziału Współpracy z Instytucjami Otoczenia Biznesu. Natomiast z WUM: rektor prof. Rafał Krenke, prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii oraz Anna Kula, dyrektor Centrum Transferu Technologii.

Współpraca na rzecz upowszechniania wiedzy o własności intelektualnej

Urząd Patentowy jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach z zakresu własności przemysłowej, mającym wpływ na tworzenie warunków rozwoju innowacyjnej gospodarki. Dlatego wspólne działania pomogą naszym naukowcom jeszcze lepiej opanować procedury związane z transferem wyników prac badawczych do gospodarki.

Porozumienie obejmuje m.in. organizację seminariów, webinarów, konferencji, szkoleń o ochronie własności intelektualnej, w szczególności własności przemysłowej. A także realizację innych przedsięwzięć promujących rozwój innowacyjności, komercjalizacji własności przemysłowej czy transferu technologii i przedsiębiorczości akademickiej.

– Naukowiec musi mieć wizję, ale także pomysł na to, jak zastosować tą wizję w praktyce, a z tym wiąże się wiele trudności formalnych. Mam nadzieję, że wsparcie administracyjne dotyczące własności intelektualnej zachęci pracowników WUM do rozwoju naukowego i współpracy z biznesem – powiedział rektor prof. Rafał Krenke.

Nie tylko dla naukowców

UPRP jest zaufanym pracodawcą, a także atrakcyjnym miejscem do odbywania praktyk i staży. Dlatego jednym z punktów porozumienia jest upowszechnianie wśród studentów i absolwentów WUM informacji ofercie UPRP, która może pomóc im wzbogacić CV, a nawet zaowocować zatrudnieniem. 

– Mamy wiele programów staży i praktyk, zależy nam, aby wiedza na temat własności przemysłowej przekazywana w ich trakcie była jak najbardziej praktyczna. Studenci, którzy ukończyli nasze programy są bardzo zadowoleni – podkreśliła Aneta Stuleblak, zastępca prezesa UPRP.