Badanie miało ocenić możliwość obrazowania zmian nowotworowych za pomocą „biomarkera pozytonium”. Wykonano je na prototypowym aparacie J-PET – nowatorskim tomografie opracowanym i zbudowanym przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prototyp trafił do Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK WUM, gdzie specjaliści z tego zakładu dokonali pierwszego obrazowania pacjenta z nowotworem mózgu.
Ważnym elementem badania było porównanie czasu życia pozytonium w tkankach zdrowego mózgu i zmianach nowotworowych, w tym przypadku glejaka. Badanie wykazało, że średni czas życia pozytonium w glejaku jest istotnie krótszy niż w zdrowej tkance mózgowej. Wyniki badań wskazują na możliwość wykorzystania obrazowania pozytonium w celu zwiększenia swoistości diagnostyki PET w patologii tkanek in vivo.
Artykuł na temat przełomowych badań został właśnie opublikowany w prestiżowym czasopiśmie Science Advances. Jest dostępny pod linkiem
– Miejmy nadzieję, że to odkrycie pozwoli nam w przyszłości lepiej diagnozować pacjentów ze zmianami nowotworowymi – mówi prof. Jolanta Kunikowska.
Jak podkreślała prof. Kunikowska w wywiadzie udzielonym WUM obecnie metodami medycyny nuklearnej specjaliści leczą już raka tarczycy, raka prostaty oraz guzy neuroendokrynne. A toczące się badania dają nadzieję, że wkrótce w ten sposób będzie można pokonać wiele innych nowotworów.
Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy dostępnej pod linkiem