Profesor Joanna Kolmas pracuje w Katedrze i Zakładzie Chemii Farmaceutycznej i Biomateriałów na Wydziale Farmaceutycznym WUM. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim badaniem struktury i właściwości fizykochemicznych naturalnych i syntetycznych fosforanów wapnia oraz z opracowaniem nowych materiałów bioceramicznych i kompozytowych o potencjalnym zastosowaniu w terapii schorzeń tkanek zmineralizowanych.
Podczas spotkania z licealistami profesor już na wstępie podkreśliła, że farmacja to nie tylko praca w aptece otwartej, szpitalnej, firmie farmaceutycznej, ale również szerokie możliwości badawcze i naukowe.
Minerały - jakie mają znaczenie
Prelegentka mówiła o minerałach, ich budowie i różnorodności. Zwróciła uwagę na to, że na Ziemi rozpoznano około 5500 różnych minerałów, z czego tylko około 250 to minerały skałotwórcze.
-Minerał jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który jest zbudowany z jednego lub więcej pierwiastków - wyjaśniła. Podkreśliła również, że minerały mają budowę krystaliczną i występują w postaci stałej.
Fosforany wapnia - zastosowanie
Jednym z głównych wątków wykładu były fosforany wapnia i ich zastosowanie w medycynie. Profesor Kolmas omówiła różne związki należące do tej grupy, takie jak hydroksyapatyt, bruszyt czy monetyt, oraz ich znaczenie w inżynierii biomateriałowej.
-Fosforany wapnia mogą nam służyć do produkcji różnych biomateriałów w formie kształtek, granul czy też cementów, które mogłyby wypełnić ubytki tkanki kostnej. Mogą stanowić także doskonałe pokrycie implantów metalicznych poprawiając ich osteointegrację - powiedziała.
Apatyty - rola w organizmie
Prelegentka szczegółowo omówiła również apatyty, minerały obecne także w tkance kostnej i tkankach zmineralizowanych zęba, pełniące ważną rolę w ich strukturze i determinujące ich właściwości.
Biomateriały - rodzaje i możliwości
Wykład zakończył się omówieniem biomateriałów i ich zastosowania w medycynie. Profesor przedstawiła różne rodzaje biomateriałów kompozytowych i ceramicznych.
-Można tworzyć biomateriały wielofunkcyjne, które mogą pełnić rolę nośnika substancji leczniczej - podkreśliła.
Sesja pytań i odpowiedzi
Na zakończenie profesor Joanna Kolmas zachęciła uczniów do dalszego zgłębiania tematów związanych z farmacją, a także zaprosiła ich do odwiedzenia Wydziału Farmaceutycznego.
-Farmacja jest bardzo szeroką dziedziną i mam nadzieję, że udowodniłam to, mimo, że odsłoniłam tylko niewielki jej obszar - podsumowała profesor.
Po wykładzie odbyła się sesja pytań, podczas której uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat omawianych zagadnień.
Wydarzenie odbyło się 11 kwietnia br. w liceum im. Władysława IV. Wzięło w nim udział około 150 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich o profilach ścisłych (biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny).