Konferencję poprowadził prof. Ireneusz Gielata, jeden z trójki – obok prof. Moniki Ładoń oraz prof. Macieja Ganczara z WUM – pomysłodawców i koordynatorów wydarzenia. Sympozjum otworzyli prof. Rafał Krenke, rektor WUM oraz prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
– Bardzo się cieszę, że sympozjum odbywa się w naszej uczelni – mówił profesor Krenke – środowisko Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest dość homogenne, mimo że kierunki lekarski czy lekarsko-dentystyczny są ogólnoakademickimi, to wiemy, że jesteśmy tutaj skoncentrowani na bardzo profesjonalnych obszarach kształcenia w zakresie medycyny. Jednak chcemy się rozwijać i organizować spotkania takie jak to dzisiejsze – podkreślił rektor WUM.
Wystąpienia ekspertów
W trakcie wydarzenia można było wysłuchać wielu ciekawych wystąpień. Prof. Ryszard Koziołek mówił o pożytkach ze współpracy pomiędzy fakultetami, a prof. Małgorzata Grzegorzewska, o tym, jak cierpienie opisywano w dramacie i w poezji. Prof. Monika Ładoń przekonywała, że medycyna jest bardzo bliska filozofii. Powoływała się przy tym na twórczość Oliviera Sacksa – angielskiego neurologa i znakomitego pisarza, autora m.in. książki Mężczyzna, który pomylił swoją żoną z kapeluszem. Podczas sympozjum wystąpiła również prof. Aneta Nitsch-Osuch z WUM. Ekspertka mówiła o chorobach zakaźnych w perspektywie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Już na wstępie podkreśliła, że każda pandemia ma swoje pozytywne i negatywne skutki. Profesor przypomniała epidemię dżumy, ospy prawdziwej i cholery. Opowiadała również o słynnej „hiszpance”, na którą umarło więcej osób, niż zginęło podczas I wojny światowej oraz o pandemii COVID-19 i jej skutkach, które odczuwamy do dziś.
Rozmowy o książkach
Druga część spotkania została poświęcona nowościom wydawniczym, które ukazały się w serii ars medica ac humanitas oraz Noctes Medicae. Obie serie wychodzą we współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Uniwersytetem Śląskim. Dyskutowano o następujących książkach:
- Dentomachia. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki u dentysty autorstwa dr. Michała Nikodema (wyd. Gdańsk 2024, V tom serii wydawniczej ars medica ac humanitas)
- Sublingualis. Problemy i poetyki dyskursu medycznego w literaturze polskiej po roku 1989 napisana przez dr Beatę Koper (wyd. Gdańsk 2024, VI tom serii wydawniczej ars medica ac humanitas)
- Obserwacje na temat żmij, Bachus w Toskanii – autor Francesco Redi, przekład Barbara Sosnowska i prof. Roman Sosnowski, wstęp, komentarze, przypisy - prof. Roman Sosnowski (wyd. Warszawa 2023, I tom serii wydawniczej Noctes medicae)
- Syfilis albo choroba galijska autorstwa Girolamo Fracastoro, przekład, opracowanie i komentarz prof. Tomasz Sapota (II tom serii wydawniczej Noctes medicae)
W sympozjum oprócz osób wymienionych wcześniej udział wzięli: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji, prof. Agata Zalewska, dziekanka Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Dagmara Mirowska-Guzel, prezes Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, prof. Jerzy Jurkiewicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Organizatorzy: Warszawski Uniwersytet Medyczny – Wydział Lekarski i Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, Uniwersytet Śląski – Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Warszawski – Wydział „Artes Liberales”, Towarzystwo Naukowe Warszawskie, Zespół Języka w Medycynie Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.