- Co roku w Polsce wykrywanych jest ponad 2,5 tysięcy nowych zakażeń HIV, a ok 30% osób zakażonych wciąż nie wie o swojej chorobie, gdyż tylko 10% Polek i Polaków wykonało kiedykolwiek test na HIV – podkreśla Michał Dowiatt, przewodniczący SKN przy Klinice Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii.
Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów Akademii Wychowania Fizycznego. W trakcie tegorocznego wydarzenia przedstawiciele SKN przy Klinice Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM udzielili im setek informacji i porad na temat profilaktyki zakażenia HIV i możliwości wykonania bezpłatnych i anonimowych testów, rozdali wiele ulotek i informatorów przygotowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, przeprowadzili też quiz edukacyjny.
W czasie rozmów nasi studenci zwracali uwagę na to, że wczesne wykrycie zakażenia i włączenie leczenia pozwala na długoletnie życie z uniknięciem powikłań, a regularne przyjmowanie leków obniża poziom wirusa i powoduje, że jest on niewykrywalny we krwi (N=N czyli niewykrywalny znaczy niezakaźny). Ich celem było także zmniejszanie stygmatyzacji osób, u których wykrywane jest zakażenie wirusem HIV.
- Na AWF organizujemy tą akcję już po raz trzeci, a studentki i studenci AWF pamiętają, że byliśmy na ich uczelni – mówi Michał Dowiatt – Ich wiedza na temat HIV i AIDS jest większa, ale wciąż dostajemy wiele pytań na temat dróg zakażenia i sposobów profilaktyki. I chociaż świadomość rośnie, to wokół tematu wciąż panuje wiele błędnych przekonań. Dlatego tak bardzo zależy nam na podnoszeniu poziomu świadomości społecznej.
Akcja została zorganizowana przy współpracy z Samorządem Studentów Wydziału Rehabilitacji AWF.