Organizatorem wydarzenia były: Zakład Podstaw Pielęgniarstwa, Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego WUM oraz z Narodowy Instytut Medyczny w Iwano-Frankowsku.
– Powszechnie wiadomo, że niewłaściwy styl życia sprzyja powstawaniu wielu chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. To ogromny problem współczesnych rozwijających się społeczeństw, a także wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie, w którym personel pielęgniarski odgrywa przecież bardzo istotną rolę – mówi dr hab. Edyta Krzych-Fałta, kierownik Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa – Celem olimpiady nie była tylko weryfikacja wiedzy i umiejętności studentów w dziedzinie pielęgniarstwa stylu życia w chorobach cywilizacyjnych, ale także wzmacnianie w nich potrzeby zdobywania nowych kompetencji zawodowych, kluczowych do holistycznego zajmowania się pacjentami ze schorzeniami kwalifikującymi się do tej grupy chorób.
Na czym polegały zmagania
Pierwszy etap olimpiady polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 50 pytań z wiedzy ogólnej z zakresu pielęgniarstwa. Przystąpiło do niego 105 osób. Do II etapu zakwalifikowano 51 studentów z najwyższymi wynikami. W kolejnym, II etapie, który odbył się w Centrum Symulacji Medycznych WUM, wzięło udział 36 z nich. Tym razem ich zadaniem była odpowiedź na 45 pytań z wiedzy specjalistycznej z zakresu pielęgniarstwa stylu życia w chorobach cywilizacyjnych. Pytania były podchwytliwe, a na ich rozwiązanie studenci mieli 50 minut.
W finałowym etapie rywalizowało 18 osób z ośmiu uczelni: Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, Uniwersytetu Radomskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Kaliskiego, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Studenci musieli się zmierzyć z realizacją realistycznych scenariuszy klinicznych wymagających połączenia wiedzy i praktyki. Każdy student losował jeden z trzech przypadków klinicznych: wysoka temperatura, duszność spoczynkowa lub nadciśnienie tętnicze. Scenariusze były realizowane w salach wysokiej wierności Centrum Symulacji Medycznych WUM.
– Podczas tego etapu oceniane były przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, w tym nawiązywanie kontaktu z pacjentem, wyjaśnianie podejmowanych działań oraz prowadzenie rozmowy terapeutycznej. Kluczową rolę odgrywała także ocena stanu pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie tętnicze, saturacja, częstość pracy serca oraz analiza zgłaszanych objawów zdrowotnych – wyjaśnia dr hab. Edyta Krzych-Fałta.
Komisja oceniająca zmagania zwracała także uwagę na sposoby zarządzania sytuacją, w tym na skuteczność reakcji na zmiany w stanie zdrowia pacjenta oraz na współpracę z zespołem terapeutycznym.
Zwycięzcy
W zmaganiach zwyciężyli: Jakub Foryciarz- Warszawski Uniwersytet Medyczny (I miejsce), Magdalena Kępniak, Warszawski Uniwersytet Medyczny (II miejsce), Wiktoria Tracz, Uniwersytet Medyczny w Lublinie (III miejsce). Zwycięzcy nagrody odebrali z rąk dr hab. Łukasza Czyżewskiego, prodziekana ds. pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, jednocześnie kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Geriatrycznego oraz dr hab. Edyty Krzych-Fałty.
W rywalizacji studentom towarzyszyli ich nauczyciele akademiccy. A tuż przed rozpoczęciem II etapu olimpiady słowa otuchy i gratulacje pod adresem studentów złożył dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.