Wykład dotyczył celów i wyzwań związanych z realizacją opieki koordynowanej (OK) w naszym kraju.
Na czym polega opieka koordynowana
Obecnie w ramach OK dostępne są świadczenia takie jak: porady kompleksowe (plan opieki medycznej), konsultacje specjalistyczne (5 dziedzin), porady edukacyjne, badania diagnostyczne (rozszerzone), konsultacje dietetyczne. W POZ realizującym opiekę koordynowaną pracuje też koordynator - który jest "opiekunem pacjenta". Do jego zadań należy m.in. umawianie wizyt do specjalistów (pacjent nie musi szukać sobie specjalistów sam).
Opieka koordynowana na razie obejmuje pięć ścieżek: kardiologiczną, endokrynologiczną, diabetologiczną, alergologiczną i nefrologiczną. POZ może podpisać umowę na wszystkie te ścieżki lub tylko na jedną lub kilka z nich - w zależności od możliwości.
Jakie płyną z niej korzyści
Od wdrożenia programu minęły dwa lata. Prelegentka oceniła go pozytywnie. Podkreśliła, iż opieka koordynowana oznacza zapewnienie pacjentowi kompletnego procesu diagnostyki i terapii w chorobie przewlekłej (objętej koordynacją). Dzieje się to w zakresie opisanym w przepisach prawa, z utworzeniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM).
Korzyści z wdrożenia opieki koordynowanej to m.in. przejście od „medycyny skierowaniowej” do medycyny kompleksowej, standaryzacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, a także podniesienie prestiżu medycyny rodzinnej jako specjalizacji lekarskiej. A co najbardziej chwalą sobie pacjenci? - dostęp do większej liczby badań i opiekę koordynatora (dzięki niemu nie czują się zagubieni i pozostawieni sami sobie).
Aktualnie już 38% świadczeniodawców POZ realizuje ten model opieki, a odsetek ten systematycznie wzrasta.
Po wykładzie dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas odpowiadała na pytania, które dotyczyły zarówno włączania kolejnych jednostek chorobowych, jak i działań prewencyjnych do tego modelu opieki. Prelegentka zachęcała też studentów do podejmowania w przyszłości specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz spoglądania na problemy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia z różnych perspektyw.
W wykładzie uczestniczyli studenci II i III roku kierunku lekarskiego, przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Lekarskiego : prof. Tadeusz Grochowiecki (prodziekan WL), prof. Renata Główczyńska (prodziekan WL) oraz wydziału Lekarsko-Stomatologicznego: dr hab. Joanna Peradzyńska (prodziekan WLS), a także prof. Piotr Tyszko (przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym), nauczyciele akademiccy.
Organizatorem spotkania był Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Wydziału Lekarskiego WUM, kierowany przez prof. Anetę Nitsch-Osuch. Tradycja wykładów otwartych, inaugurujących zajęcia ze zdrowia publicznego dla studentów kierunku lekarskiego, sięga roku 2016, wcześniejszymi gośćmi byli m.in. prof. Lidia Brydak (kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy), dr n. med. Izabela Kucharska (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego), dr Łukasz Jankowski (prezes Naczelnej Izby Lekarskiej). Ideą spotkań jest zainteresowanie studentów tematyką zdrowia publicznego i umożliwienie im poznania znaczących postaci z tej dziedziny, mających realnych wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej na szczeblu krajowym.