Aula im. prof. Adama Grucy w SKDJ wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Na otwarciu nie zabrakło wyjątkowych gości, byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i władz WUM, dopisali również studenci.
Jak narodził się pomysł
Prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM i prof. Rafał Krenke, przypomnieli, jak narodził się pomysł stworzenia Kliniki Medycyny Paliatywnej.
– Jeżeli chce się coś zrealizować, to nie zaczyna się od nazwy, ani od budynku, ani nawet od pieniędzy. Trzeba zacząć od ludzi – mówił rektor WUM – Zatem przyszedł do mnie prof. Rafał Krenke i powiedział, że jest człowiek - dr hab. Tomasz Dzierżanowski, specjalista medycyny paliatywnej, ale również oddany lekarz i naukowiec, który ma ideę stworzenia Kliniki Medycyny Paliatywnej. Tak się to wszystko zaczęło.
Jedna klinika - wiele korzyści
Rektor podkreślił, że stworzenie Kliniki Medycyny Paliatywnej jest oczywiście bardzo istotne dla uczelni, ale przede wszystkim jest niezwykle ważne dla pacjentów potrzebujących takiej opieki i to nie tylko z Warszawy, ale z całego regionu.
Natomiast prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego zauważył:
– Jej powstanie jest ogromnie ważne z dydaktycznego punktu widzenia. Wszyscy lubimy odnosić sukcesy terapeutyczne. Jednak istotne jest również, aby lekarze, nawet nie widząc perspektywy spektakularnego sukcesu, zapewniali pacjentom opiekę paliatywną też na bardzo wysokim poziomie. - mówił dziekan WL.
Prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podkreśliła wagę medycyny paliatywnej.
– Gdy medycyna naprawcza jest już bezradna, przy pacjencie powinien być ktoś, kto pomoże mu przejść na drugą stroną bez cierpienia – mówiła wiceminister.
Natomiast Romuald Kamiński, Biskup diecezji Warszawsko-Praskiej, zwrócił uwagę na aspekty duchowe, podkreślając, że opieka paliatywna przywraca chorym nadzieję.
Wykład "Czym jest opieka paliatywna?"
Po serii krótkich wystąpień i gratulacji wykład wygłosiła dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz. Zwróciła uwagę, że medycyna paliatywna to nie tylko wsparcie, towarzyszenie osobom umierającym.
– Jest to również zapobieganie cierpieniu i znoszenie cierpienia, np. ocena i leczenie bólu, czy innych objawów somatycznych, psychologicznych i duchowych – mówiła prelegentka.
Dr Ciałkowska-Rysz przytoczyła również dane, z których wynika, że w Polsce, a szczególnie w województwie mazowieckim, brakuje oddziałów opieki paliatywnej - tym większa satysfakcja, że taka klinika powstała.
– Z opieki paliatywnej rocznie korzysta około 100 tys. pacjentów. Czy to jest dużo, czy mało? Na pewno za mało w stosunku do potrzeb – stwierdziła prelegentka.
Klinika faktycznie działa od 3 miesięcy
Dr hab. Tomasz Dzierżanowski pokazał zdjęcia kliniki zrobione 1 grudnia 2023 r.
– Właściwie wszystkiego nam brakowało. Ale powoli zaczęliśmy gromadzić łóżka i inne sprzęty oraz meble. 11 grudnia przyjęliśmy dwóch pierwszych pacjentów.
Od tamtej pory wiele się zmieniło. Obecnie w klinice jest 19 łóżek, z czego 17 zajętych.
– W ciągu pierwszych trzech miesięcy, mimo że działaliśmy tylko na połowie łóżek, przyjęliśmy prawie 130 osób. Większość z nich to byli chorzy onkologicznie. Zmarło 83 proc. tych pacjentów, którzy zakończyli już hospitalizację. A połowa żyła 6 dni lub krócej – mówił dr Dzierżanowski.
Kierownik kliniki zaznaczył, że przyjmuje pacjentów w najcięższym stanie. Oczywiście wiąże się to z dużym obciążeniem psychicznym dla personelu. Jednak dzięki temu, że udało się zbudować wspaniały zespół pielęgniarek i opiekunek, dr hab. Dzierżanowski nie ma żadnych obaw.
Czego potrzebuje nowa klinika?
– Obecnie najważniejsza jest dla nas akredytacja, żebyśmy mogli zacząć kształcić specjalistów - to jest najważniejsze nie tylko w naszym regionie, ale i w Polsce. Marzy mi się również, żeby wykluwały się tu nowe talenty, specjaliści medycyny paliatywnej, bo to jest przyszłość medycyny paliatywnej. Ta wspaniała dziedzina medycyny jest nie tylko dla osób, które są omnibusami i nie boją się zderzenia z ciężkimi chorobami, ale także dla tych, którzy chcą być internistami, neurologami i psychiatrami jednocześnie. Taka jest natura tej specjalizacji. To dziedzina medycyny dla osób, które mają głęboką potrzebę by realizować swoje człowieczeństwo właśnie w ten sposób. Są to zawsze osoby, które nie są obojętne na krzywdę drugiego człowieka. Mają z tego ogromną satysfakcję – mówił dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
Na zakończenie inauguracji wystąpiła wybitna sopranistka - Agnieszka Gertner Polak oraz znany pianista jazzowy - Bogdan Hołownia. Po uroczystości goście zwiedzali nowo powstałą klinikę.