Prof. Lidia Rudnicka to wybitna polska dermatolog, pionierka w dziedzinie trichoskopii – nieinwazyjnej metody diagnostyki chorób włosów i skóry głowy, którą po raz pierwszy na świecie opisał zespół pod jej kierownictwem. Swoją wiedzą dzieli się, publikując filmy edukacyjne na YouTubie. O przyznaniu nagrody profesor Rudnickiej zadecydowała 78-osobowa kapituła plebiscytu, w skład której wchodzą uznani przedstawiciele polskiej ochrony zdrowia.
Nagroda Zaufania Złoty OTIS przyznawana jest m.in. lekarzom, farmaceutom, dziennikarzom, organizacjom pacjentów. Jak dodają jej twórcy – to „nagroda z misją, dostrzegająca i wspierająca te obszary ochrony zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów”. Plebiscyt organizowany jest od 2004 r. przez Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS przy współpracy magazynu „Świat Lekarza” oraz portali: pacjenci.pl, nazdrowie.pl, zlotyotis.pl, swiatlekarza.pl i medycynawpolsce.pl, jak również organizacji zawodowych środowisk ochrony zdrowia w Polsce.
W tegorocznej edycji plebiscytu statuetki trafiły do 30 osób nagrodzonych w 7 kategoriach. Nagrody za dorobek życia, prócz profesor Rudnickiej, otrzymali także: prof. Marek Hartleb (dorobek życia w hepatologii), prof. Tomasz Mach (dorobek życia w gastroenterologii), prof. Mansur Rahnama-Hezavah (dorobek życia w stomatologii).
XXII Gala Nagrody Zaufania Złoty OTIS, na której wręczono statuetki, odbyła się 24 kwietnia. Ceremonię wzbogaciły trzy „złote wykłady”. Jeden z nich pt. „Jak innowacyjne terapie zmieniają rzeczywistość pacjentów – przykład SMA” wygłosiła prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Kliniki Neurologii WUM, przewodnicząca Rady ds. Chorób Rzadkich.
Fot. Tomasz Adamaszek, źródło: https://swiatlekarza.pl/