Profesor Grabowski przedstawił najnowocześniejsze zabiegi, procedury i urządzenia, które w leczeniu pacjentów wykorzystują kardiolodzy.
Minimalne nakłucia – maksymalne efekty
- My, kardiolodzy, w odróżnieniu od kardiochirurgów, nie otwieramy klatki piersiowej. Nakłuwamy żyły, tętnice, stosujemy różnego rodzaju cewniki i w ten sposób dochodzimy do serca, gdzie wykonujemy zabiegi. Nazwałem je zabiegami przez dziurkę od klucza, ponieważ wykonywane przez nas nakłucia są naprawdę minimalne. Pacjent nawet nie widzi rany, nie musi mieć żadnego szwu – podkreślał profesor.
Kod dostępności procedur
Co istotne, nowoczesne metody, które były tematem wykładu, w zdecydowanej większości są już dostępne w Polsce. Każdą z nich profesor oznaczył symbolem nawiązującym do sygnalizacji świetlnej. Światło zielone oznaczało, że mamy do czynienia z procedurą dostępną i refundowaną w Polsce, światło żółte – dostępną, lecz nierefundowaną, a światło czerwone sygnalizowało, że procedura jest znana, ale jeszcze nie była w naszym kraju wykonana. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu nowoczesnych metod, które omówił profesor, tylko jedna otrzymała czerwone światło.
- Oznacza to, że jesteśmy absolutnie w światowej czołówce, jeśli chodzi o stosowanie innowacyjnych procedur i urządzeń - zaznaczył prelegent.
Urządzenia monitorujące
Żeby lepiej wyjaśnić, w jakich sytuacjach mają zastosowanie najnowsze techniki, profesor przedstawił je w powiązaniu z przykładowymi pacjentami:
- Załóżmy, że mamy czterdziestoletniego człowieka, u którego występują okresowe zaburzenia rytmu serca. Takiemu pacjentowi możemy w okolicę przedsercową (czwarte międzyżebrze) implantować monitor arytmii. Zabieg trwa półtorej minuty. Przez maleńkie nacięcie wstrzykujemy blaszkę, która przez 3-4 lata monitoruje każde uderzenie serca. Jeśli urządzenie wykryje zaburzenia rytmu, od razu postawi rozpoznanie – jaki to rodzaj zaburzenia. A jeżeli okaże się ono groźne, urządzenie skomunikuje się z nadajnikiem, a nadajnik z naszym centrum monitorowania.
Analiza obrazu
Profesor Grabowski mówił również o nowoczesnych sposobach obrazowania:
- Przy koronarografii możemy zastosować metody analizy obrazu, dzięki którym widać strukturę blaszki miażdżycowej. W efekcie możemy ocenić, które zmiany stanowią bezpośrednie zagrożenie i wymagają natychmiastowego leczenia, a które są stabilne i nie wymagają pilnej interwencji.
Innowacyjne systemy
Innowacje w kardiologii to nie tylko zabiegi, ale również pewne systemy, jak np. KOS-zawał, czyli program rocznej, kompleksowej specjalistycznej opieki kardiologicznej w zakresie: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. W ramach programu KOS- zawał można dostać również aplikację, która poprawia dostosowanie się pacjenta do terapii.
Stymulatory i defibrylatory
Profesor Grabowski omówił jeszcze wiele nowoczesnych rozwiązań dla osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca – np. stymulatory, które jednocześnie obniżają ciśnienie tętnicze, czy też stymulatory długości 1,5 cm (znacznie mniejsze od tradycyjnych). Przy groźnej arytmii można zastosować także małe defibrylatory podskórne. Nowoczesnym rozwiązaniem są również kamizelki defibrylujące dla osób ze zwiększonym ryzykiem nagłego zgonu sercowego.
Operacje zastawek
Podczas wykładu mowa była również o innowacjach w leczeniu zastawek.
- W przypadku niedomykalności zastawki mitralnej przez cewnik wprowadzamy klips, który chwyta dwa płatki zastawki i koryguje niedomykalność. Przy zwężeniu zastawki aortalnej - również bez otwierania klatki piersiowej - wprowadzamy balonik, który rozpręża zastawkę, a następnie umieszczamy specjalne rusztowanie, zapobiegające jej zwężeniu – tłumaczył profesor.
Na koniec była jeszcze sesja pytań i odpowiedzi. Licealistów ciekawiło, m.in. jak długo prof. Grabowski musiał się uczyć, zanim wykonał swoją pierwszą operację i czy aplikacje monitorujące parametry życiowe są wiarygodne.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie z: VIII LO im. Władysława IV, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego.
W zakończonej właśnie edycji Programu Patronackiego WUM z wykładami wystąpili:
- Dr Wiktor Paskal, Zakład Metodologii Badań Naukowych - Co to jest Chirurgia Plastyczna?
- Dr Beata Borek-Dzięcioł, Klinika Neonatologii - Neonatologia
- Dr hab. Ewa Czochrowska, Zakład Ortodoncji - Możliwości ortodoncji 3D
- Dr Karolina Grąt, II Zakład Radiologii Klinicznej - Radiologia
- Dr Antonina Doroszewska, Studium Komunikacji Medycznej - Trudne rozmowy z pacjentem
- Prof. Magdalena Kucia, Zakład Medycyny Regeneracyjnej - Medycyna regeneracyjna
- Prof. Artur Ludwin, I Klinika Położnictwa i Ginekologii - Jak zostać wirtuozem operacji ginekologicznych przez dziurkę od klucza?
- Prof. Marcin Grabowski, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM - Operacja na sercu "przez dziurkę od klucza" - jak to możliwe?