Ruszył projekt wspomagający ocenę stanu zdrowia mieszkańców Warszawy

Projekt realizowany jest przez naukowców z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WUM we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. To kolejny etap działań w ramach Partnerstwa dla Zdrowych Miast, do którego należy stolica, wspierana naukowo przez naszą uczelnię. Głównym celem projektu jest rozwój i wdrożenie zaawansowanych narzędzi do oceny stanu zdrowia mieszkańców Warszawy, w tym stworzenie interaktywnego dashboardu zdrowotnego.

Nowe narzędzia mają umożliwić urzędnikom miejskim efektywniejsze zarządzanie polityką zdrowotną, oferując dynamiczny dostęp do danych zdrowotnych, co wesprze podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych dowodach i poprawi zrozumienie trendów zdrowotnych w stolicy. 

– Projekt „#Evidence-based Warsaw's Health: Implementing Data-Driven Health Assessment for Warsaw Residents” jest kontynuacją wcześniejszych działań, które zaowocowały opracowaniem metodologii oceny, nadzoru i monitorowania stanu zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy, opartej na zasadach Evidence-Based Medicine, Evidence-Based Public Health Policy oraz Evidence-Based Health Care – mówi prof. Mariusz Panczyk z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, kierownik merytoryczny projektu.  

W ramach projektu prowadzone będą konsultacje z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia publicznego z takich instytucji jak: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Narodowy Instytut Onkologii oraz Uniwersytet Warszawski. 

Koordynację w projekcie zapewniają naukowcy z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WUM.

Partnerstwo dla Zdrowych Miast (Partnership for Healthy Cities)

Projekt jest realizowany w ramach porozumienia podpisanego w marcu 2023 r., na mocy którego Warszawski Uniwersytet Medyczny został partnerem naukowym Warszawy w Partnerstwie dla Zdrowych Miast - prestiżowej globalnej sieci 74 miast. Celem miast należących do partnerstwa jest poprawa zdrowia publicznego poprzez zapobieganie chorobom niezakaźnym i urazom

Porozumienie stolicy i WUM obejmuje wieloletnią współpracę w zakresie pogłębiania wiedzy, wymiany doświadczeń oraz prowadzenia wspólnych projektów. Więcej o podpisaniu porozumienia

Partnership for Healthy Cities wspierana jest Bloomberg Philanthropies, Światową Organizację Zdrowia i Vital Strategies.