Do pierwszego etapu tegorocznej edycji konkursu przyjęto prawie 300 zgłoszeń od kół naukowych i zespołów studenckich z 60 uczelni z całej Polski, a także zespołów ponaduczelnianych. SKN Herbarium został nagrodzony w kategorii StRuNa-Med (ex aequo SKN Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu). Zawalczył także z 23 innymi zespołami o nagrodę główną - Projekt Roku 2024. I wygrał!
O zwycięskim projekcie SKN Herbarium
Projekt bada wpływ wystandaryzowanych ekstraktów roślinnych tradycyjnie stosowanych w leczeniu zaburzeń intymnych, jak kora dębu czy kwiat nagietka, na barierę nabłonkową dolnego odcinka układu rozrodczego kobiet, a także na drobnoustroje charakteryzujące optymalną mikrobiotę, bądź stan dysbiozy pochwy. Jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje.
Kierownikiem projektu jest dr Weronika Skowrońska, opiekun SKN Herbarium. Głównym badaczem jest student 3. roku farmacji Mikołaj Janowski, który reprezentował koło w trakcie finału, wygłaszając zwycięską prezentację. A nie było to łatwe zadanie, bo trzeba było zrobić to na scenie w czasie finału, mając do dyspozycji maksymalnie 8 minut i 20 sekund. Prezentacje oceniało 14-osobowe jury. Pod uwagę jury brało przede wszystkim: oryginalny pomysł na projekt, jego profesjonalną realizację i walory naukowe.
Lista nagrodzonych projektów na Fb Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa
Konkurs StRuNA jest podzielony na 10 kategorii: Projekt Roku 2024; StRuNa-Tech 2024; StRuNa-Science 2024; StRuNa-Med 2024; StRuNa-Human 2024; StRuNa-Art 2024; Konferencja Roku 2024; Koło Naukowe Roku 2024; Debiut Roku 2024; Opiekun Naukowy Roku 2024.
Konkurs organizuje niezależna organizacja pozarządowa Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. Patronat honorowy nad finałem konkursu, który odbył się 23 listopada, objął Minister Nauki.