Spotkanie studentów z przedstawicielami branży medycznej i farmaceutycznej

Tegoroczny Festiwal Możliwości, czyli medyczno-farmaceutyczne targi pracy, praktyk i staży, za nami. 9 kwietnia w Centrum Dydaktycznym WUM na naszych studentów czekali reprezentanci kilkudziesięciu firm i instytucji, którzy chętnie opowiadali o perspektywach zawodowych i trendach na rynku pracy. Doradzali, jakie kompetencje rozwijać, aby spełniać wymagania pracodawców. A nawet jak skonstruować CV, aby odpowiadało ono konkretnej ofercie.

Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Karier WUM. Dlaczego warto wziąć w nim udział? Żeby przekonać się, jak wiele możliwości zatrudnienia czeka na absolwentów naszych kierunku studiów. A także, by nawiązać pierwsze zawodowe kontakty i aktywnie kształtować ścieżkę swojej kariery.

– Chcemy pokazywać naszym studentom, jak maksymalnie wykorzystać swój potencjał i studia, aby znaleźć swoją wymarzoną pracę – podkreśla dr Jakub Sokolnicki, kierownik Centrum Jakości Kształcenie i Rozwoju Kompetencji WUM.

Jakiego pracownika szuka rynek pracy – informacje z pierwszej ręki

Sercem wydarzenia była strefa targowa. Tworzyły ją stanowiska 33 firm, wśród których nie zabrało Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM oraz Centrum Medycznego WUM. Były też firmy krajowe i międzynarodowe świadczące usługi medyczne oraz te zajmujące się badaniami klinicznymi, a także sieci aptek i laboratoriów. Wystawcy mówili o aktualnych rekrutacjach i o tym, jak się do nich przygotować, jak wygląda u nich ścieżka kariery oraz na co stawiać, aby osiągnąć zawodowy sukces. Dlatego targi to unikalna możliwość zdobycia informacji z pierwszej ręki, których próżno szukać na firmowych stronach internetowych.

Była też strefa Q&A. W pierwszej sesji udział wzięły przedstawicielki firm zajmujących się badaniami klinicznymi. Na pytanie, kto może znaleźć pracę w tym sektorze, podkreślały, że każdy absolwent z szeroko rozumianego obszaru life&science. Nie tylko lekarz lub farmaceuta, ale także pielęgniarka, ratownik medyczny czy absolwent zdrowia publicznego. A na co zwraca się uwagę przy rekrutacji? Między innymi na znajomość języka angielskiego. 

– Współpracujemy z korporacjami międzynarodowymi, więc język angielski jest tym, którym posługujemy się na co dzień. Nawet wspaniały kandydat z doświadczeniem w badaniach klinicznych, który ma jednak bardzo słabą znajomość tego języka, po prostu odpada - podkreślała uczestniczka sesji Magda Kłosowska.

W czasie drugiej sesji Q&A można było usłyszeć, jaki jest profil kandydata poszukiwanego przez firmy zajmujące się usługami medycznymi, a także jakie możliwości czekają na absolwentów w tych branżach. Uczestniczki panelu podkreślały, że firmy szukają przede wszystkim ludzi z pasją, którzy kierują się takimi wartościami, jak szacunek czy wiarygodność. Doświadczenie nie jest kluczowe, bo firmy szkolą swoich pracowników. A jednocześnie dają możliwość rozwoju.

– Absolwent wychodząc z uczelni często nie wie, co by chciał robić, co go inspiruje, w czym się dobrze czuje. I to jest w dużej mierze rola pracodawcy - umieć czytać ludzi i pomagać im dokonywać świadomych wyborów, dzięki którym będą mogli rozkwitać – powiedziała Alicja Zielińska, jedna z rozmówczyń.

Bardzo interesujący był ostatni panel, na który złożyły się cztery krótkie wykłady o tym:

  • jak budować wizerunek profesjonalisty w sieci
  • jak stworzyć efektywne Cv
  • jak świadomie budować karierę, stawiając jako punkt wyjścia swoje wartości i priorytety
  • jak wygląda praca Lekarzy bez Granic i dlaczego warto rozważyć ją jako formą ścieżki zawodowej


W programie ponadto…

Nowością w agendzie Festiwalu Możliwości była strefa Cv Up, w której można było tak udoskonalić swoje CV, aby spełniało wymogi konkretnej oferty pracy lub oczekiwania wybranego pracodawcy. Studentom doradzali przedstawiciele firm. Kto wie, czy być może któraś z konsultacji nie zaowocuje udaną rekrutacją?

W tym roku nie zabrakło także strefy Foto, która od wielu edycji wydarzenia cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Zdjęcie do Cv oraz do biznesowych social mediów wykonane przez profesjonalnego fotografa, poprzedzone makijażem – to gratka, z której skorzystało kilkadziesiąt osób.


Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem studentów. Od rozpoczęcia aż do zakończenia przez korytarze Centrum Dydaktycznego przewinęły się setki młodych ludzi. Obecny na targach prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Marek Kuch, który podkreślał, że organizacja targów to korzyść dla obu stron: firmy mogą zdobyć dobrego pracownika, a studenci inspirację i wsparcie dla kariery.

Kolejna edycja Festiwalu zaplanowana jest na wiosnę 2026 r.