Studenci pierwszego roku WLS uroczyście przyjęci do akademickiej społeczności

520 studentów rozpoczęło właśnie naukę na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym. Podczas immatrykulacji towarzyszyła im uzasadniona duma, że stali się właśnie częścią akademickiej społeczności, ale też lekki niepokój - co będzie dalej. - Ten niepokój jest całkowicie naturalny - przekonywał prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia i zapewniał, że wszystko szybko się ułoży, a nowo przyjęci studenci poczują się na uczelni jak u siebie.

Bohaterami ceremonii byli nowo przyjęci studenci, dlatego do nich przede wszystkim zwracała się prowadząca immatrykulację prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Studiować – to znaczy badać i poszukiwać


-Immatrykulacja to symboliczny akt wpisania nowych członków w poczet naszej akademickiej społeczności. Nie tak dawno składaliście państwo dokumenty na WUM i z ogromnymi emocjami czekaliście na wyniki rekrutacji. Fakt, że jesteście dzisiaj z nami, to dowód determinacji, wytrwałości i ogromnego potencjału do rozwoju. […] Studiować to znaczy badać, pytać, poszukiwać, a poszukiwanie i pojawiające się przy tym wątpliwości inspirują do rozwoju – podkreślała prodziekan.


O emocjach towarzyszących pierwszym dniom spędzonym na uczelni oraz możliwościach, jakie daje studiowanie na WUM, mówił prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia. 

- Gdy pierwszy raz przyszedłem tu jako student – też tak jak wy - czułem niepokój. To naturalne. Zapewniam, że wszystko się ułoży, trzeba tylko inaczej rozplanować swój czas, bo i nauka jest inna. Bardzo wiele zależy od was samych. To my was nauczamy, ale wy decydujecie, ile będziecie chcieli się uczyć i jak głęboko wejdziecie w swoje dziedziny. Na naszym uniwersytecie możliwości są ogromne, jednak trzeba chcieć i umieć z nich skorzystać, trzeba być aktywnym – przekonywał prorektor.

Wyróżnienia za najlepsze wyniki w rekrutacji 

W trakcie uroczystości przyznano wyróżnienia osobom, które z najwyższym wynikiem punktowym dostały się na wybrane kierunki. Dr hab. Joanna Peradzyńska, prodziekan ds. kierunków fizjoterapia, audiofonologia z protetyką słuchu i elektroradiologia wyczytała nazwiska tych studentów. Natomiast prof. Marek Kuch, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych oraz prof. Agnieszka Mielczarek wręczyli wyróżnienia. Trafiły one do: Gabrieli Łuczak (logopedia I stopnia), Olgi Nowackiej (kierunek lekarsko-dentystyczny), Demiana Haivanovycha (English Dentistry Division), Gabrieli Ścibor (techniki dentystyczne), Aleksandry Woźniak (higiena stomatologiczna), Marii Kamińskiej (fizjoterapia), Nicoli Orzechowskiej (audiofonologia z protetyką słuchu) oraz Zuzanny Pątek (elektroradiologia I stopnia).


Uroczyste ślubowanie studentów

Punktem kulminacyjnym immatrykulacji było uroczyste ślubowanie studentów. Nowo przyjęci ślubowali m.in., że będą dążyć do zdobywania wiedzy oraz rozwoju zawodowego, postępować zgodnie z zasadami etyki i zachowają w tajemnicy to, czego się dowiedzą na temat zdrowia pacjentów. Zobowiązali się również okazywać szacunek władzom uczelni, szanować prawa akademickie, a swym postępowaniem dbać o godność i honor studenta WUM. 
Ślubowanie od studiujących w języku polskim przyjęła prodziekan dr hab. Joanna Peradzyńska. Zaś od studentów EDD prof. Ewa Czochrowska, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i kierunków: lekarsko-dentystycznego w języku angielskim i logopedii ogólnej i klinicznej. 

Z perspektywy starszych kolegów

Nowo przyjętych studentów przywitała również Katarzyna Śledź, przedstawicielka samorządu studenckiego. Zapewniała, że pierwszoroczniacy mogą się zwracać do swoich starszych kolegów w każdej sprawie. Przypomniała także, że studiowanie to nie tylko nauka. Zachęcała do włączenia się w życie samorządu studenckiego i szeroko pojęte życie studenckie. Życzyła nowo przyjętym dobrego zarządzania czasem, wielu przyjaźni i nieprzejmowania się ponad miarę.

Czy człowiek jest samotną wyspą? - wykład

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Izabela Domitrz, specjalistka neurolog, kierowniczka Kliniki Neurologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. W swoim wystąpieniu w bardzo przekonujący sposób pokazała, że łączenie różnych dziedzin medycyny jest koniecznością, tak jak współpraca specjalistów z różnych obszarów. Profesor Domitrz posłużyła się przykładem człowieka piramidowego, czyli człowieka z postawą Wernickego-Manna.

- Oto typowy pacjent po udarze. Czy to chory, którym będą się zajmować absolwenci naszego wydziału? Jak każdy człowiek pacjent ten ma „jakąś” mikrobiotę jamy ustnej, a w niej mogą być patogeny. Dziś wiadomo, że próchnica i choroby przyzębia mogą mieć związek z rozwojem miażdżycy i być przyczyną udaru. Zatem mamy już pierwsze powiązanie. Ponadto po udarze pojawiają się dysfunkcje protetyczne, problemy z utrzymaniem właściwej higieny, zaburzenia połykania…Do tego dochodzą jeszcze problemy z komunikacją. Żeby zatem odpowiednio zająć się takim pacjentem, będziemy potrzebować dentysty, higienisty stomatologicznego, protetyka, logopedy. A to nie wszystko. Jeśli się okaże, że ten pacjent ma niedosłuch - to potrzebne będzie prawidłowe zaaparatowanie – czyli pomoc audiofonologa. Człowiek po udarze ma niedowład – nie obejdzie się więc bez rehabilitacji ruchowej i fizjoterapeuty. 
Na tym jednym przykładzie widać wyraźnie, że człowiek nie jest samotną wyspą. Musimy współdziałać, dopiero połączenie kilku wysepek w jedną pozwoli naprawdę pomóc naszemu pacjentowi – podsumowała profesor Domitrz.


Kto był na uroczystości

Immatrykulację zakończył krótki występ Chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca. A w uroczystości uczestniczyli (oprócz osób wymienionych już wcześniej): prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prodziekanka ds. studenckich Wydziału Lekarskiego, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Olga Ciepiela, prodziekanka ds. kształcenia na kierunku analityka medyczna, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz WUM, Jolanta Ilków, kwestor WUM, prof. Dariusz Białoszewski, dziekan Wydziału Medycznego w latach 2019-2022. 
Obecni byli również przewodniczący rad pedagogicznych WLS, rad programowych, członkowie Rady Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, koordynatorzy przedmiotów, kierownicy jednostek i nauczyciele, którzy kształcą studentów na WLS.