Studenci studentom o ratownictwie medycznym

23 marca w murach WUM odbyła się II Studencka Konferencja Naukowa „Sapere Aude - odważ się być mądrym. Studenci Studentom o ratownictwie medycznym”. To wyjątkowa i unikalna platforma do wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy o wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych, którą tworzą studenci z myślą o swoich koleżankach i kolegach. W tym roku na uczestników czekało aż 15 prelekcji oraz cztery warsztaty.

Do uczestnictwa zaprosiło Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. W tym roku zainteresowanie konferencją było bardzo duże: swój udział zgłosiło ponad 400 osób z całej Polski.

Uczestników przywitał, a następnie oficjalnie otworzył konferencję prof. Robert Gałązkowski,przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM. W wydarzeniu uczestniczyli także prodziekani WNoZ: dr hab. Łukasz Czyżewski, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska oraz dr hab. Patryk Rzońca, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Przyszłość ratownictwa medycznego – wyzwania, innowacje i rola ratownika w dynamicznie zmieniającym się świecie”.

Konferencję prowadzili przedstawiciele Samorządu Studentów WNoZ: Ignacy Sakiewicz i Izabella Nasiłowska.

O czynnościach ratunkowych, ale nie tylko

Program wydarzenia był bardzo różnorodny i złożyły się na niego cztery sesje tematyczne: „Współpraca, organizacja i wyzwania w ratownictwie”, „Diagnostyka i interwencje w stanach nagłych”, „Specyfika pacjentów pediatrycznych oraz ratownictwo górskie”, a także „Nowoczesne technologie, psychologia i przyszłość ratownictwa”. 

W ich trakcie wygłoszono aż 15 prelekcji m.in. o: segregacji medycznej dzieci na szpitalnym oddziale ratunkowym i tego, dlaczego budzi obawy i jak podejmować trafne decyzje; porodach przedszpitalnych w praktyce ratownika medycznego; wykorzystaniu USG w diagnostyce wstrząsu w warunkach zespołu ratownictwa medycznego czy perspektywach dalszych studiów po licencjacie z ratownictwa medycznego. Prelegentami byli studenci kierunku ratownictwo medyczne na naszym Wydziale Nauk o Zdrowiu, a także studenci kierunków medycznych innych uczelni w Polsce. Było ciekawie i inspirująco.

Zdaniem uczestników konferencji najlepszym wykładem był „Przełomowy moment w życiu pacjenta, czyli stany nagłe w endokrynologii”, który zaprezentował student III roku ratownictwa medycznego na naszej uczelni - Dariusz Butkiewicz. Otrzymał on Nagrodę Publiczności.

Praktyka czyni mistrza

Dlatego organizatorzy konferencji przygotowali dla uczestników cztery spotkania warsztatowe.

  • „Drogi oddechowe pod kontrolą”, które poprowadzili członkowie SKN Ankona B przy II Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jak prawidłowo udrożniać drogi oddechowe, jakie są proste manewry oraz bardziej zaawansowane techniki – to mogli przećwiczyć ich uczestnicy, tak aby szybko i skutecznie działać w krytycznej sytuacji. 
    Pacjent nie oddycha, dusi się, a czas ucieka- co teraz?
  • „Tamowanie krwotoków z miejsc przejściowych”. Jakub Zachaj z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM umożliwił uczestnikom przećwiczenie umiejętności tamowania krwotoków z miejsc przejściowych np. pachwin, szyi czy dołów pachowych, gdy tradycyjne techniki mogą być niewystarczające.
  • „EKG bez tajemnic”, które poprowadził Jakub Zabłocki, student V roku kierunku lekarskiego, członek SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii i SKN Kardiologii Dziecięcej.  W trakcie warsztatu uczestnicy krok po kroku przeszli przez analizę zapisu EKG, ucząc się rozpoznawać zarówno najczęstsze zaburzenia, jak i te mniej typowe.
  • „Stetoskop XXI wieku, czyli głowica ultrasonograficzna”. Jakie zastosowanie ma głowica w zespołach ratownictwa medycznego? Jak „osłuchać pacjenta” bez stetoskopu? Jak zdiagnozować krwotok wewnętrzny przed dojazdem do szpitala? Co to jest protokół eFAST? O tym mówili i demonstrowali prowadzący warsztaty: Zofia Majcher i Dariusz Żegliński, studenci III roku kierunku ratownictwo medyczne, członkowie SKN Medycyny Przedszpitalnej przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego.

Patronat nad wydarzeniem objęli: rektor WUM, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Samorząd Studentów WUM.