– Zazwyczaj spotykamy się przy okazji otwierania nowego oddziału, czy przekazania potrzebnego sprzętu medycznego. Dziś jednak nie będzie o sprzęcie, ale o ludziach i o emocjach – mówił gospodarz uroczystości prof. Rafał Krenke, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM. – Ucieszyliśmy się bardzo, gdy usłyszeliśmy hasło 32 finału Orkiestry „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Radość wynikała nie tylko z tego, że mieliśmy perspektywę otrzymania specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim z tego, że w przestrzeni publicznej pojawił się temat chorób płuc – podkreślił profesor. I dodał: W tym roku chcieliśmy szczególnie wspomóc Orkiestrę – w naszej klinice nastąpiła duża mobilizacja. Zorganizowaliśmy ponad 20 różnych aukcji. Efektem jednej z nich jest właśnie odsłaniany mural. A na wiszących obok niego tabliczkach mamy nazwiska darczyńców. Mam nadzieję, że hasło „Tu wszystko gra OK” widoczne na muralu będzie nam towarzyszyło we wszystkich aspektach naszej działalności – zarówno jeśli chodzi o opiekę nad pacjentami, jak i opiekę nad studentami – zakończył profesor Krenke.
Ważna rola ekspertów
Natomiast prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM w swoim krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę, że w ostatniej edycji WOŚP Warszawski Uniwersytet Medyczny wystąpił w szczególnej roli:
– Gramy z orkiestrą od początku świata. Natomiast 32. edycja była dla nas wyjątkowa, ponieważ wystąpiliśmy w niej jako grupa ekspertów. To jest dla uczelni duże wyróżnienie i zaszczyt – podkreślił rektor.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć Jerzego Owsiaka, założyciela i prezesa WOŚP, który razem z prof. Rafałem Krenke odsłaniał mural. Jerzy Owsiak również nawiązał do roli ekspertów w 32. Finale WOŚP.
Sprzęt medyczny z najwyższej półki
– To eksperci decydują, gdy dokonujemy zakupów sprzętu medycznego, a będziemy to robić już za chwilę. Pytamy ich, co jest najlepsze w danej dziedzinie. Przed nami pierwszy konkurs ofert. Kupujemy 461 urządzeń medycznych z najwyższej półki - do diagnozy, leczenia i rehabilitacji płuc. Sprzęt trafi do 123 oddziałów w 87 placówkach dla dorosłych oraz do 24 oddziałów dla dzieci w 24 placówkach – zapowiedział prezes WOŚP.
Mural w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM jest 9 muralem i 85 miejscem, które nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaprojektował go Jerzy Owsiak oraz zespół grafików Fundacji WOŚP.
W uroczystości oprócz osób wymienionych powyżej w tekście wzięli udział: prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, dr hab. Adam Przybyłkowski, zastępca Dyrektora UCK WUM ds. Lecznictwa w Lokalizacji Banacha, kierownicy wielu jednostek WUM, zespół Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii oraz studenci.