Uczelnie przyszłości - WUM jedną z 12 uczelni w Polsce realizujących innowacyjny projekt edukacyjny

Zmieniający się rynek pracy wymaga od uczelni nowego podejścia do edukacji. Rozpoczęła się właśnie realizacja projektu „Uczelnie Przyszłości”, którego celem jest przygotowanie wyższych uczelni do sprostania nowym wyzwaniom. Projekt prowadzony jest na 12 polskich uczelniach, a Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z nich.

Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) przez najbliższe 3 lata 360 studentów studiów licencjackich będzie mogło otrzymać stypendia i wziąć udział w nowym modelu edukacji, nastawionym na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz samodzielną realizację projektów. Pozwoli to na lepszy rozwój kompetencji 4K (komunikacja, kooperacja, krytyczne myślenie i kreatywność) oraz na zdobywanie wiedzy poprzez praktykę. WUM jest jedyną uczelnią medyczną biorącą udział w projekcie. Na naszej uczelni program będzie wdrażany na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

W ramach Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia, który miał miejsce w Katowicach 23-25.10.2024 r., odbył się warsztat poświęcony realizacji projektu "Uczelnie Przyszłości". Zespół WUM reprezentowali na nim: dr hab. Filip Raciborski, dr Paulina Mularczyk-Tomczewska, Anna Serzysko-Dąbrowska oraz Diana Rychlica. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i przygotowanie do rozpoczęcia projektu, w którym pierwszy nabór dla studentów zaplanowany jest w I półroczu 2025 rok.

„Uczelnie przyszłości” stawiają na personalizację, naukę przez działanie („learning by doing”) oraz lepszą współpracę studentów i uczelni ze światem nauki i biznesu. Zakwalifikowani studenci zrealizują własne, autorskie projekty, korzystając przy tym ze wsparcia mentorów – ekspertów i praktyków spoza uczelni oraz z pomocy kadry akademickiej. Realizacja projektów będzie premiowana punktami ECTS, a uczestnicy mogą zdobyć do 20 000 zł na rozwój swoich pomysłów. Jest to wyjątkowa szansa dla studentów na zdobycie kluczowych umiejętności i praktycznych doświadczeń, które wzmocnią ich pozycję na rynku pracy i w przyszłości pozwolą z sukcesem realizować projekty badawcze, zawodowe i biznesowe.

Więcej informacji na temat projektu na portalu Funduszy Europejskich.