Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) przez najbliższe 3 lata 360 studentów studiów licencjackich będzie mogło otrzymać stypendia i wziąć udział w nowym modelu edukacji, nastawionym na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz samodzielną realizację projektów. Pozwoli to na lepszy rozwój kompetencji 4K (komunikacja, kooperacja, krytyczne myślenie i kreatywność) oraz na zdobywanie wiedzy poprzez praktykę. WUM jest jedyną uczelnią medyczną biorącą udział w projekcie. Na naszej uczelni program będzie wdrażany na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
W ramach Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia, który miał miejsce w Katowicach 23-25.10.2024 r., odbył się warsztat poświęcony realizacji projektu "Uczelnie Przyszłości". Zespół WUM reprezentowali na nim: dr hab. Filip Raciborski, dr Paulina Mularczyk-Tomczewska, Anna Serzysko-Dąbrowska oraz Diana Rychlica. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i przygotowanie do rozpoczęcia projektu, w którym pierwszy nabór dla studentów zaplanowany jest w I półroczu 2025 rok.
„Uczelnie przyszłości” stawiają na personalizację, naukę przez działanie („learning by doing”) oraz lepszą współpracę studentów i uczelni ze światem nauki i biznesu. Zakwalifikowani studenci zrealizują własne, autorskie projekty, korzystając przy tym ze wsparcia mentorów – ekspertów i praktyków spoza uczelni oraz z pomocy kadry akademickiej. Realizacja projektów będzie premiowana punktami ECTS, a uczestnicy mogą zdobyć do 20 000 zł na rozwój swoich pomysłów. Jest to wyjątkowa szansa dla studentów na zdobycie kluczowych umiejętności i praktycznych doświadczeń, które wzmocnią ich pozycję na rynku pracy i w przyszłości pozwolą z sukcesem realizować projekty badawcze, zawodowe i biznesowe.
Więcej informacji na temat projektu na portalu Funduszy Europejskich.