WIMC 2024: Dyskusje młodych naukowców o biomedycynie

To były trzy intensywne dni wypełnione wykładami, warsztatami, a przede wszystkim ciekawymi i inspirującymi prezentacjami naukowymi studentów i doktorantów z całego świata. To właśnie ich aktywny udział i chęć podzielenia się swoimi osiągnięciami z różnych dziedzin biomedycyny stanowią najważniejszy punkt Warsaw International Medical Congress for Young Scientists - międzynarodowego kongresu, który na naszej uczelni organizowany jest już od 27 lat.

Tegoroczny Warsaw International Medical Congress for Young Scientists (WIMC) odbył się w dniach 12-14 kwietnia. Zorganizowali go studenci ze Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM przy wsparciu uczelni. Tegoroczny kongres cieszył się wysoką frekwencją - do udziału zarejestrowało się ponad 450 uczestników.

Młodzi naukowcy o swoich badaniach

Pasja do nauki, chęć wymiany myśli i podejmowania nowych wyzwań – to kieruje młodymi badaczami, którzy w trakcie sympozjum decydują się zaprezentować swój dorobek badawczy przez jury składającym się z ekspertów z różnych dziedzin. Taka prezentacja to duże wyzwanie - ekscytujące i stresujące zarazem. W tym roku podjęło je ponad 300 osób.

Myślę, że ważne jest żeby młodzi ludzie angażowali się w naukę i rozumieli jej mechanizmy – podkreśla Magdalena Justyniarska, prezeska STN WUM. I dodaje: – Takie testowanie swojej pracy, rozumienia tego co się robi i umiejętności prezentowania efektów jest czymś co się ogromnie przydaje w pracy naukowej.

Swoją pracę można było zaprezentować w wybranym obszarze tematycznym. Tych było aż 30 i objęły m.in. onkologię, psychiatrię, radiologię, farmację, fizjoterapię. Prace były oceniane w następujących kategoriach: sposób prezentacji, wartości merytoryczne, atrakcyjność tematu, samodzielność pracy. W każdym obszarze wyłoniono te najlepsze i nagrodzono w trakcie oficjalnego zakończenia konferencji. Pełna lista zwycięzców będzie dostępna na stronie internetowej WIMC.

Warsztaty

Organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość udziału w ponad 30 warsztatach. W ich trakcie nabywali praktyczne umiejętności pod okiem przedstawicieli studenckich kół naukowych działających na naszej uczelni. Z jakich propozycji mogli skorzystać?
 
Na przykład z warsztatu z SKN Le Fort, w czasie którego zapoznawano z różnymi rodzajami szyn i metodami leczenia złamań powstałych podczas wypadków komunikacyjnych i sportowych.
 
Z kolei studenci z SKN Vena pokazywali, jak wykonać endarterektomię tętnicy szyjnej, czyli metodę leczenia polegającą na operacyjnym usunięciu blaszek miażdżycowych ze światła naczynia, a także jak zamknąć tętnicę za pomocą protez naczyniowych oraz zszyć skórę. Uczestnicy pracowali na modelach wykorzystywanych w szkoleniu chirurgów naczyniowych na całym świecie.
 
Na warsztatach z SKN ANKONA A uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest ultrasonografia w miejscu opieki (POCUS) i dlaczego jej zastosowanie może poprawić opiekę nad pacjentem, zwłaszcza w wypadkach nagłych.

Wykłady eksperckie

Nieodłącznym elementem wydarzenia są też wykłady eksperckie. To nie tylko spora dawka fachowej wiedzy, ale także inspiracja dla młodych naukowców do dalszego rozwoju. A także dowód na to, że biomedycyna nieustannie się rozwija i wciąż jest w niej wiele do odkrycia.
 
W tym roku dr Katarzyna Leszczyńska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN o tym, jaką rolę odgrywa niedotlenienie guza w oporności na terapię, zaś prof. Wiesław Jędrzejczak, były wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM wygłosił prelekcję ukazującą drogę od przeszczepu hematopoetycznych komórek macierzystych do terapii komórkami CAR-T.

Nowość w programie WIMC: debata o medycynie translacyjnej

W roli dyskutantów wystąpili: dr hab. Tomasz Rygiel z Zakładu Immunologii IMDiK PAN, Cellis Chief Scientific, dr n. farm., prawnik Małgorzata Kubacka z Zakładu Farmacji Stosowanej, prof. Iwona Ługowska, kierowniczka Oddziału Badań Wczesnych Faz NIO oraz dr n. farm. Karolina Maria Nowak, MBA, dyrektorka Wydziału Innowacji i Rozwoju Biotechnologii w Agencji Badań Medycznych.

Dziś wyruszamy w podróż, której celem jest przekształcenie odkryć naukowych w rzeczywiste rozwiązania dla pacjentów – rozpoczęła Magdalena Justyniarska, która poprowadziła debatę – Nasi paneliści są tutaj, aby zaprezentować swoją wiedzę i spostrzeżenia, tworząc prawdziwie pouczającą dyskusję na temat medycyny translacyjnej.

Na co między innymi zwracali uwagę rozmówcy?
 
Dr hab. Tomasz Rygiel podkreślał, że dla wielu naukowców bardzo trudne jest uświadomienie sobie, że odkrycia laboratoryjne mogą mieć faktyczne zastosowanie kliniczne.

– Wyzwaniem dla nich jest myślenie o końcowym zastosowaniu ich odkrycia i zadawanie pytań: dlaczego to robię, kto może być tym zainteresowany, kto może z tego skorzystać i bardziej trudne i nietypowe pytanie - czy może to być produkt. Te pytania powinny być zadawane już na samym początku planowania badania.

Na to samo zwracała uwagę prof. Iwona Ługowska:

– Największym wyzwaniem jest dostrzeżenie efektów na poziomie badań podstawowych i zadanie sobie pytania - co z pacjentem?

Dr Karolina Nowak podkreślała, że czasem bardzo trudno osiągnąć sukces zaplanowanego badania, zwłaszcza, że badania biomedyczne w większości obarczone są dużym ryzykiem, natomiast - o czym należy zawsze pamiętać - nawet porażce towarzyszy coś cennego: nauka i zdobycie nowej wiedzy. 
 
W trakcie debaty poruszono również kwestie finansowania badań, regulacji procedur oraz współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a biznesem.

Podsumowanie WIMC

– Jesteśmy dumni z tego, że po raz kolejny udało się nam zorganizować tak duże wydarzenie, które stwarza niesamowitą możliwość networkingu – podkreśla Magdalena Justyniarska – Przed nami perspektywa na jeszcze lepszy event za rok. Będzie to jubileuszowa 20. edycja Warsaw International Medical Congress for Young Scientists, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Na wagę kongresu zwracał również uwagę prof. Zbigniew Gaciong, jeden z patronów wydarzenia, który w liście skierowanym do organizatorów napisał: „Jesteśmy bardzo dumni, że cieszące się międzynarodowym uznaniem akademickie wydarzenie naukowe kolejny raz uczyniło z WUM miejsce wyjątkowego spotkania ludzi nauki: od tych, którzy stawiają w naukach medycznych pierwsze kroki, aż po wybitnych, doświadczonych badaczy i nauczycieli akademickich z całego świata”.

W kongresie władze uczelni reprezentowali: prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii oraz prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju.