14. edycja wydarzenia odbyła się 15 października, a jej motywem przewodnim było 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. W trakcie wydarzenia odbyły się debaty, prezentacje i spotkania z ekspertami, dla odwiedzających była również dostępna przestrzeń targowa, którą tworzyli beneficjenci funduszy europejskich.
Na stoisku przygotowanym przez CePT informacji udzielali naukowcy z instytucji tworzących konsorcjum: Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Opowiadali o swoich najnowszych osiągnięciach i projektach badawczych z obszarów takich jak: inżynieria materiałowa, inżynieria tkankowa czy nanomateriałów dla medycyny.
Debata „W drodze do przyszłości”
Globalne ocieplenie i degradacja środowiska, zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz społeczne aspekty rozwoju nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji i biotechnologii - to wyzwania, jakie stoją przed ludzkością. W trakcie jednej z debat, przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik, paneliści rozmawiali o tym, w jakie kompetencje należy wyposażać młodzież, aby była gotowa na to, co przyniesie przyszłość. W dyskusji wziął udział prof. Marcin Sobaczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM.
– Żyjemy w czasach wysokich technologii, a za chwilę te technologie będą jeszcze bardziej zaawansowane i to, czego powinniśmy młodych ludzi uczyć i do czego zachęcać, to żeby byli w stanie rozumieć ten świat hi-techu – mówił profesor Sobaczak.
Prorektor odniósł się w szczególności do kwestii sztucznej inteligencji: – Uważam, że naturalna inteligencja zawsze zwycięży tę sztuczną, ale tej drugiej wszyscy powinniśmy się nauczyć. W przyszłości ludzie, którzy nie będą korzystali ze sztucznej inteligencji, niezależnie do zawodu, zostaną zastąpieni przez tych, którzy się sztuczną inteligencję będą znać.
W dyskusji odniesiono się również do “Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030+ Innowacyjne Mazowsze”, odwołującej się do zasad zrównoważonego rozwoju. Aby kolejne pokolenia miały do nich dostęp w takim samym stopniu niż obecne, a której podstawą jest silne, zintegrowane społeczeństwo obywatelskie aktywnie biorące udział w rozwoju województwa.
Organizatorem Forum była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych.