Nasza reprezentacja na 60tej Varsoviadzie

Varsoviada to ogromna impreza sportowa, w czasie której rywalizują ze sobą studenci pierwszego roku stołecznych uczelni. Ale nie tylko oni, bo stałym elementem zmagań i zarazem kulminacyjnym punktem zawodów jest tzw, trójbój rektorski, w którym biorą udział przedstawiciele władz uczelnianych. W tym roku WUM reprezentował sam rektor, prof. Zbigniew Gaciong.

Varsoviada jest organizowana przez Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Co roku bierze w niej udział około 1000 studentów. Dla większości z nich jest to pierwsza sportowa impreza studencka. Rywalizują w następujących dyscyplinach: koszykówka, piłka siatkowa, futsal, biegi przełajowe, pływanie, ergometr wioślarski oraz tenis stołowy. Do tegorocznych zmagań zgłosili się studenci z 15 uczelni. Finał odbył się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego.

Zmagania studentów z WUM

Reprezentanci naszej uczelni wystąpili w dwóch konkurencjach indywidualnych: tenisie stołowym i pływaniu. Daria Duralak i Wiktoria Szulc zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce w tenisie stołowym kobiet. W tenisie stołowym mężczyzn Bartosz Frączek zajął piąte miejsce. W pływaniu na 50m stylem klasycznym Natalia Grudniak z czasem 47,98 zajęła piąte miejsce. W pływaniu na 50m stylem dowolnym Zofia Borys z czasem 29,48 zajęła szóste miejsce, zaś Natalia Grudniak z czasem 34,86 - miejsce 20te.

Trójbój rektorski

W trójboju rektorskim wzięli udział przedstawiciele sześciu uczelni wyższych: rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong, prof. Robert Zalewski, prorektor ds. studenckich PW, dr Krzysztof Borkowski, prodziekan ds. kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne UTH im. H. Chodkowskiej w Warszawie, Robert Grey, kanclerz UW, prof. Jarosław Gołębiewski, prorektor ds. dydaktyki SGGW, prof. Bartosz Molik, rektor AWF oraz dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy - Janusz Samel, który brał udział w zmaganiach poza konkurencją.
Przedstawiciele władz rywalizowali w trzech konkurencjach: rzucie do kosza, strzale na bramkę i strzelaniu z broni laserowej. Była w tym dobra zabawa, ale też nutka rywalizacji. Najlepszy okazał się prof. Robert Zalewski z Politechniki Warszawskiej.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Tradycyjnym punktem Varsoviady było złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Akademickie święto sportowe od 1989 roku jest nierozerwalnie związane z patronem AWF.

Varsoviada współfinansowana jest ze środków m.st. Warszawa i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem zawodów jest Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Fot. AZS Warszawa