WUM - społeczność, która nie boi się wyzwań i wyznacza kierunki rozwoju

– Drodzy studenci pierwszego roku studiów, właśnie stajecie się częścią tej społeczności, społeczności, która nie boi się wyzwań i która wyznacza kierunki rozwoju – powiedział prof. Rafał Krenke, rektor WUM w trakcie uroczystości inaugurującej rok akademicki 2024/2025. Inauguracja 2024/2025 to nie tylko początek wspaniałej naukowej przygody dla nowo przyjętych studentów i doktorantów, ale także symboliczne otwarcie kolejnego roku wytężonej, inspirującej pracy edukacyjnej, dydaktycznej i naukowej dla ponad 13 tys. członków naszej wspólnoty akademickiej.

W najważniejszej uroczystości uczelnianej, która odbyła się 7 października w auli im. prof. Janusza Piekarczyka w Centrum Dydaktycznym, wzięli udział reprezentanci całej społeczności akademickiej WUM, w tym nowo przyjęci studenci i doktoranci oraz wielu znamienitych gości. Gospodarzem wydarzenia był rektor WUM prof. Rafał Krenke.

Jesteśmy w awangardzie zmian
 

Rektor prof. Rafał Krenke podkreślił, że początek roku akademickiego wiąże ze sobą nadzieje, plany i marzenia. Dla studentów to m.in. zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, dla nauczycieli akademickich: zainteresowanie studentów przedmiotem, którego nauczają i osiągnięcie satysfakcji z ich wyników, dla naukowców - sprawna realizacja projektów naukowych albo pozyskanie finansowania dla nowych badań. Snując plany, nie można jednak pomijać potencjalnych zagrożeń, dlatego – co zaznaczył rektor – niezwykle istotna jest sprawność zarządzania uczelnią na różnych szczeblach.

– Taką sprawność i podejmowanie odpowiednich decyzji postaram się państwu zapewnić, współpracując zarówno z organami nadzorującymi uczelnię, jak i kolegialnymi jej organami: senatem, radą uczelni, radami wydziałów czy radami dyscyplin naukowych. Będę przy tym zabiegał, aby nie były to jedyne platformy do dyskusji, poszukiwania kompromisów i budowania wzajemnego porozumienia i zaufania, choćby dlatego, że potrzeba takich działań wyraźnie wybrzmiewa w rozmowach toczonych na uniwersytecie – mówił profesor Krenke.

Rektor zapewnił, że Warszawski Uniwersytet Medyczny jest i pozostanie dynamicznie rozwijającą się szkołą medyczną i ośrodkiem naukowym, a także jednym z najwyżej ocenianych uniwersytetów medycznych w kraju i za granicą. WUM naucza obecnie ponad 10 tys. studentów, w tym 700 z zagranicy. Mogą oni rozwijać swoje naukowe pasje w 280 kołach naukowych, zaś kształci ich zaangażowana kadra dydaktyczna składająca się z 1900 nauczycieli akademickich. Nauczycieli będących jednocześnie naukowcami, którzy w latach 2023-2024 opublikowali ponad 3,5 tys. artykułów w prestiżowych czasopismach, byli też autorami 114 książek i 1077 rozdziałów oraz medykami, którzy udzielili prawie 700 tys. porad i zalecili ponad 170 tys. hospitalizacji w szpitalach klinicznych WUM.

– Te liczby, które państwu przytoczyłem dają obraz ogromnego potencjału, a także zaangażowania naszych pracowników w realizację pięknej i szlachetnej misji ratowania zdrowia i życia. Ta misja sięga daleko poza mury naszej uczelni. Chcemy mieć wpływ na globalne zdrowie i odpowiedzialnie podchodzić do wyzwań takich, jak zrównoważony rozwój czy też zdrowie populacji – podkreślał rektor – Drodzy studenci pierwszego roku studiów właśnie stajecie się częścią tej społeczności. Społeczności, która nie boi się wyzwań i która wyznacza kierunki rozwoju. Nie ograniczajcie się do poznania tego, co już wiemy, co wiedzą wasi nauczyciele i potrafią wam tę wiedzę przekazać. Stawiajcie pytania, kreujcie nowe rozwiązania, rozwijajcie swoje talenty. Nasza uczelnia to miejsce, które nieustannie ewoluuje. Pracując w różnych dyscyplinach medycznych, kierujemy nasze wysiłki na to, żeby medycyna przyszłości była bardziej precyzyjna, innowacyjna i dostępna dla każdego. Jesteśmy w czasie przełomu, a nawet przełomów: personalizowana opieka zdrowotna, terapia genowa, robotyka chirurgiczna, sztuczna inteligencja w diagnostyce i leczeniu. To wszystko się dzieje tu i teraz, a my mamy satysfakcję i obowiązek nie tylko w tym uczestniczyć, ale także być w awangardzie zmian. Chcemy, aby każdy z was, opuszczając nasze mury, miał poczucie, że ma realny wpływ na przyszłość medycyny, farmacji i zdrowia publicznego.

Na koniec rektor zwrócił się do pracowników uczelni: 

– Pragnę wyrazić ogromny szacunek i podziękowania dla każdego pracownika naszej uczelni - świadomie nie mówię wszystkich, ale każdego, bo chciałbym, aby moje słowa trafiły do każdego z państwa - za tą codzienną pracę i zaangażowanie, które pozwalają nam rozwijać nasz uniwersytet i kierują nasz uniwersytet ku przyszłości.

Gratulacje od gości

Zgromadzeni wysłuchali także listu gratulacyjnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który przekazał Alwin Gajadhur, doradca prezydenta. „To piękny i radosny moment, jak co roku setki tysięcy młodych Polaków podejmują studia na uczelniach wyższych. Z uznaniem obserwuję rozwój istniejących ośrodków uniwersyteckich i politechnicznych, jak również powstawanie nowych szkół i kierunków kształcenia wyższego na akademickiej mapie Polski. Z dumą przyjmuję sukcesy studentów i młodych naukowców, którzy zdobywają zaszczytne laury oraz zyskują uznanie dla swoich odkryć i dokonań, ale także dla całej polskiej nauki. Serdecznie gratuluję zdobywcom nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. U progu nowego roku akademickiego wszystkim państwu życzę satysfakcji ze zdobywanych nowych umiejętności i odkrywania tajników wiedzy. Życzę, aby ta szczególna synergia, która rodzi się w spotkaniu utalentowanej młodzieży z pełnymi zapału twórczymi wykładowcami otwierała przed państwem wciąż nowe horyzonty nieskończonych możliwości” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrała również prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

– W imieniu minister Izabeli Leszczyny przekazuję gratulacje i życzenia powodzenia w realizacji owocnej pracy na rzecz całej społeczności akademickiej. Ja dołączam się również do tych życzeń z głęboką wiarą, że możliwa jest realizacja etosu akademickiego, że ważna jest dbałość o uczelnię i o jej dobre imię i poszanowanie demokratycznych reguł jej działania – mówiła profesor Demkow, dodając: – Celem kształcenia akademickiego jest przekaz wiedzy i umiejętności, ale także kształcenie etycznych postaw przyszłych kadr medycznych.

„Przyjmuję Cię w poczet Studentów Uniwersytetu”
 

Rok akademicki 2024/2025 na WUM rozpoczyna 3203 nowych studentów. Symbolicznym początkiem ich drogi jest immatrykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów uczelni. Słowa ślubowania studenckiego odczytał prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia. Zgromadzeni na auli studenci przyrzekali wytrwałe dążenie do zdobywania wiedzy, rozwoju zawodowego i osobistego, ale także dbanie – całym swym postępowaniem - o godność i honor studenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Następnie rektor w towarzystwie dziekanów i prodziekanów pasował berłem 17 osób, które osiągnęły najwyższą punktację podczas tegorocznej rekrutacji. Byli to: Karolina Dąbrowska, Stanisław Karpiejczyk, Maciej Leszczyński, Pola Ochocka, Piotr Olbryś, Olga Nowacka, Gabriela Ścibior, Aleksandra Woźniak, Maria Kamińska, Zuzanna Pątek, Mateusz Mazurek, Szymon Kotecki, Kamila Krupa, Havy Hanna Popiołek, Joanna Bramska, Joanna Bernatowicz, Sandra Szymańska.

Immatrykulowano również studentów pierwszego roku Szkoły Doktorskiej. Słowa przysięgi przeczytał prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii. Doktoranci z najwyższą punktacją w rekrutacji zostali pasowani przez rektora. Byli to Krzysztof Łuszczyński (nauki medyczne), Agata Andrzejczyk (nauki o zdrowiu), Rafał Kiełkiewicz (nauki farmaceutyczne) oraz Zuzanna Wojtczak (student PhD). Pierwszy rok studiów w Szkole Doktorskiej rozpoczyna 78 osób.

Głos przedstawicieli studentów i doktorantów

Każdy rok akademicki oznacza nowe wyzwania i obowiązki, ale także szanse i możliwości podkreślała w swoim wystąpieniu Anna Kupczak, przewodnicząca Samorządu Studentów WUM. Warszawski Uniwersytet Medyczny zaś to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy i umiejętności. 

– To przestrzeń, która może nas wspierać, inspirować, zachęcać do krytycznego myślenia, podejmowania wyzwań i dążenia do wyznaczonych celów. To społeczność, w której poznajemy wielu nowych ludzi, zawieramy przyjaźnie na lata, razem śmiejemy się, płaczemy, wspieramy w trudach i celebrujemy sukcesy. Uczelnia to oczywiście nauka, ale uczelnia to też ludzie, pasje i marzenia – mówiła Anna Kupczak.

Przewodnicząca samorządu zachęcała wszystkich studentów do zaangażowania w działalność uczelni. – To właśnie tu mamy możliwość kształtowania przyszłości – naszej i kolejnych pokoleń studentów. 

Apelowała także, aby nie zapominać, że wszyscy jesteśmy członkami wspólnoty, a współzawodnictwo – mimo, że bywa motywujące, nie może przesłaniać tego, co w tej społeczności naprawdę istotne: szacunek, solidarność i empatia.

Anna Winogradowa, reprezentująca doktorantów, odniosła się do wspólnej misji całej społeczności akademickiej uczelni, jaką jest troska o zdrowie i życie pacjentów. Podkreślała: – Jako przedstawiciele ochrony zdrowia i naukowcy nie tylko chcemy leczyć, ale też współtworzyć nowoczesny system opieki medycznej, który powinien być oparty na innowacjach i współpracy.

Wskazując na problemy przed jakimi stoi obecnie i ochrona zdrowia i nauka, którymi są m.in. niskie finansowanie tych dwóch sektorów, a także zbyt mała liczba miejsc na specjalizacjach i niedobór specjalistów, mówiła: - Pamiętajmy, że inwestycja w naukę jest inwestycją w przyszłość. A przy obecnym tempie rozwoju świata, stojąc w miejscu - de facto cofamy się.

Dlatego apelowała o współpracę, której efektem będzie rozwój nauki, poprawa standardów i dostępności ochrony zdrowia. – Niech ten rok będzie rokiem odważnych zmian, na które wszyscy czekamy – zakończyła swoje przemówienie.

Quod Felix, Faustum Fortunatumque sit

Po przemówieniach chór pod dyrekcją Daniela Synowca odśpiewał hymn Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Następnie rektor prof. Rafał Krenke trzy razy uderzył berłem rektorskim w blat stołu, wypowiadając maksymę: “Quod Felix, Faustum Fortunatumque sit” oraz zdanie “Rok akademicki 2024/2025 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uważam za otwarty”.

Wykład inauguracyjny 

Wykład inauguracyjny „Słuch podstawą komunikacji międzyludzkiej oraz rozwoju dawnych i współczesnych społeczeństw” wygłosił prof. dr hab. dr h.c. multi Henryk Skarżyński.

– Bez umiejętności porozumiewania się człowiek nie zainicjowałby postępu, nie mógłby stworzyć społeczności – powiedział profesor Skarżyński, rozpoczynając wykład.

Prelegent omówił m.in. sposoby komunikacji i ich ewolucję od mowy do elektryczności, następnie od elektryczności do komputerów, telewizji, telefonów oraz telemedycyny. Zastanawiając się nad tym, który zmysł jest ważniejszy – a najczęściej zestawia się ze sobą wzrok i słuch, prof. Skarżyński wskazywał, że odpowiedzi można poszukiwać we wczesnej stymulacji prenatalnej.

– Dźwięki z otoczenia są odbierane przez płód od około 21 tygodnia życia płodowego i dzięki temu ma to wpływ na rozwój sieci neuronalnych, wsparcie naszych zdolności, umiejętności, predyspozycji, które są zakodowane w naszych genach – mówił prelegent.

Co najmniej 1 miliard ludzi na świecie ma zaburzenia słuchu wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jest to więc globalny problem, ale zdaniem profesora Skarżyńskiego także szansa na rozwój nowoczesnych technologii i wykorzystywanie ich w terapii i profilaktyce. Prelegent opowiedział o pierwszych próbach wspomagania słyszenia, które sięgają już I wieku n.e., a następnie omówił współczesne możliwości leczenia, m.in. wszczepianie sztucznej małżowiny przy uszkodzeniu ucha zewnętrznego czy metody elektrostymulacji słuchowej stosowane przy uszkodzeniach ucha wewnętrznego. Przy tej okazji przypomniał zabieg, który odbył się 16 lipca 1992 r. w Akademii Medycznej w Warszawie, w szpitalu przy ul. Banacha. To wtedy prof. Skarżyński wszczepił pierwszy w Polsce implant ślimakowy.

– Ta operacja to ogromny impuls, to integracja środowiska lekarzy, inżynierów klinicznych, psychologów, logopedów, pedagogów, techników. To szansa na rozwój nauki w różnych obszarach, to pierwszy pacjent, który był wtedy operowany, który uwierzył, że mamy szansę mu pomóc.



W najważniejszej uroczystości roku akademickiego, oprócz wyżej wymienionych, wzięli udział m.in: Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Diana Matusik, dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Brzezińska, członkini zarządu Województwa Mazowieckiego, Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Piotr Krasnodębski, Burmistrz Dzielnicy Ochota, prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Inaugurację zaszczycili również byli rektorzy naszej uczelni: prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Zbigniew Gaciong oraz rektorzy warszawskich uczelni, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele instytucji związanych z naszą uczelnią oraz medycyną i ochroną zdrowia. Obecni byli także dyrektorzy szpitali i spółek WUM oraz osoby reprezentujące władze kościelne, także innych wyznań. 

WUM, prócz wymienionych, reprezentowali: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk - prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, dziekani i prodziekani Wydziałów: prof. Aneta Nitsch-Osuch, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Mariusz Gujski, dr hab. Piotr Luliński oraz przewodniczący Rad Dyscyplin Naukowych, członkowie Rady Uczelni i senatorzy WUM. 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z Inauguracji

Zapis transmisji uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na WUM znajduje się pod linkiem