WUM wspiera Rajd dla Transplantacji „Podziel się sobą!”

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM jest liderem transplantologii w Polsce. Wykonywane są w nim zabiegi przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki, szpiku, rogówki, płuc, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Specjaliści z UCK WUM stale działają na rzecz promocji idei dawstwa narządów w naszym kraju, współpracując z organizacjami społecznymi zajmującymi się tematyką transplantologii.

Kolejną okazją do szerzenia wiedzy na temat transplantacji narządów i tkanek jako skutecznej, często jedynej metodzie ratującej życie jest Rajd dla transplantacji – Podziel się sobą!, organizowany przez Fundację im. Bartka Kruczkowskiego „ORGANIŚCI”. Warszawski Uniwersytet Medyczny wspiera tę inicjatywę. 10 edycja imprezy zacznie się 3 czerwca w Gdańsku. Uczestnicy pojadą przez Starogard Gdański, Grudziądz, Brodnicę, Sierpc i Cieksyn, by 8 czerwca dotrzeć do Warszawy. 

Po tragicznym w skutkach wypadku mój syn dał życie 6 osobom. Oddał obie nerki, trzustkę, zastawkę płucną i po fragmencie wątroby dwóm osobom. Najmłodszy z biorców miał 2,5 roku. Reakcje na podjętą przez nas decyzję o oddaniu organów syna do przeszczepienia były różne, często bardzo złe, dlatego w 2013 roku została powołana do życia Fundacja propagująca ideę transplantacji, nazwana imieniem mojego syna - Fundacja im. Bartka Kruczkowskiego ORGANIŚCI – mówi Jolanta Kruczkowska, założycielka i prezes Fundacji „Organiści” i dodaje, że po drodze uczestnicy rajdu odwiedzają szkoły i rozmawiają z młodzieżą, z mieszkańcami mijanych miejscowości, rozdają oświadczenia woli oraz ulotki. - Odwiedziliśmy już dziesiątki szkół i szpitali. Młodzież otrzymuje odpowiedzi z każdej strony, ponieważ jadę ja jako mama dawcy, ale jadą z nami też osoby po przeszczepie - w tym roku pacjenci po przeszczepie serca oraz nerek. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby ludności z informacją na temat świadomego dawstwa narządów i tkanek – mówi Jolanta Kruczkowska. 

Profesor Bartosz Kubisa, kierownik Oddziału Klinicznego Torakochirurgii Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantacji UCK WUM, który jest pasjonatem jazdy na rowerze, podkreśla: - Rajd dla transplantacji Fundacji „Organiści” jest ważnym wydarzeniem sportowym promującym transplantologię. Propagowanie idei transplantacji pomaga w akceptacji tej metody leczenia, pogodzeniu się z potrzebą dawstwa narządów od zmarłych, w tym czasem niestety naszych bliskich. Dodatkowo, rower jest idealnym środkiem do rehabilitacji ruchowej wartym polecenia dla całego społeczeństwa, a nie tylko osób po przeszczepieniach.

Z kolei profesor Wojciech Lisik, prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji WUM oraz transplantolog kliniczny w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM podkreśla, że „krajowe ośrodki są doskonale przygotowane i mają możliwość przeszczepienia wszystkich narządów. Wzrost w dziedzinie transplantologii nie wynika z tego, że jakość pracy transplantologów się poprawiła, bo cały czas była na wysokim poziomie. Zwiększyła się za to liczba potencjalnych dawców, zaczęto też akceptować osoby, które dotychczas, z różnych względów, nie były brane pod uwagę. Okazuje się jednak, że promowanie donacji jest potrzebne także w szpitalach, ponieważ aż 70 proc. z nich nie zgłasza potencjalnych dawców”.

Profesor Roman Danielewicz, kierownik programu przeszczepiania nerek od Żywego Dawcy w UCK WUM SKDJ dodaje: - Musimy kontynuować i prowadzić akcję promującą medycynę transplantacyjną, i to w wymiarze zarówno ogólnospołecznym, jak i regionalnym. Potrzebny jest udział w tym nie tylko transplantologów, ale także przedstawicieli rządu, samorządów i mediów. Ważny jest też udział w takiej kampanii osób po przeszczepieniu, a także dawców żywych i rodzin zmarłych dawców. Musimy kreować pozytywny wizerunek medycyny transplantacyjnej, pokazywać korzyści i to, że biorcy odzyskują pełną sprawność.

UCK WUM - największym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce

W 2023 r. we wszystkich jednostkach WUM przeprowadzono 528 transplantacji. Od początku 2024 r. (do 20 maja) w jednostkach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przeszczepiono już aż 268 narządów, w tym: 

  • 136 wątrób (z 234 wątrób przeszczepionych od dawcy zmarłego w Polsce). Dodatkowo pobrano 9 fragmentów wątroby od dawcy żywego, które zostały przeszczepione w Centrum Zdrowia Dziecka; 
  • 93 nerki od zmarłego dawcy (w całej Polsce w tym czasie zostało przeszczepionych 431 nerek od dawców zmarłych);
  • 12 nerek od żyjącego dawcy (z 31 przeszczepionych nerek od dawcy żywego w całym kraju);
  • 9 trzustek/trzustek z nerką (z 27 przeszczepionych w Polsce);
  • 13 serc (87 w całej Polsce);
  • 5 płuc (z 56 w całej Polsce).

Wszelkie informacje nt. Rajdu dla transplantacji – Podziel się sobą!, organizowanego przez Fundację im. Bartka Kruczkowskiego „ORGANIŚCI” oraz kontakt do organizatorów znajdują się na stronie: http://www.organisci.org/