WUM współorganizatorem 12. edycji Międzynarodowego Kursu Szkoleniowego Europejskiej Grupy ds. Orbitopatii Gravesa (EUGOGO)

Orbitopatia to choroba, która może prowadzić do przejściowego albo trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Celem kursu EUGOGO jest podnoszenie poziomu opieki medycznej nad pacjentami z orbitopatią, a w efekcie – poprawa jakości ich życia.

Kurs odbył się 18 i 19 października 2024 r. w Centrum Dydaktycznym WUM. Współorganizatorami tej edycji wydarzenia były: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii oraz Katedra i Klinika Okulistyki UCK WUM. Patronatu honorowego kursowi udzielił Rektor WUM. W kursie wzięło udział ponad 300 osób z całej Europy.

Czym zajmuje się EUGOGO

EUGOGO (European Group on Graves’ Orbitopathy, pol. Europejska Grupa ds. Orbitopatii Gravesa) jest wielodyscyplinarnym towarzystwem naukowym, które skupia najważniejsze europejskie ośrodki zajmujące się orbitopatią tarczycową. Takim ośrodkiem, jednym z pierwszych w Europie Środkowej i Wschodniej, jest Ośrodek Leczenia Orbitopatii Tarczycowej działający w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM, który obejmuje dwie kliniki: Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii oraz Katedrę i Klinikę Okulistyki.

– Złożoność objawów ocznych, różnorodność przebiegu klinicznego oraz ryzyko zaostrzeń i nawrotów sprawiają, że zarówno diagnoza, jak i leczenie orbitopatii powinno odbywać się w doświadczonych ośrodkach referencyjnych – podkreśla prof. Tomasz Bednarczuk, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii i dodaje: - Kluczowym elementem terapii jest ścisła współpraca między specjalistami endokrynologii i okulistyki, ponieważ proces zapalny tkanek oczodołu współistnieje z dysfunkcją tarczycy.

Jak podkreśla profesor Bednarczuk, wybór leczenia, które obejmuje farmakoterapię, radioterapię oraz chirurgię okulistyczną, wymaga indywidualnego postępowania w interdyscyplinarnym zespole, z uwzględnieniem zarówno korzyści, jak i potencjalnych powikłań każdej z metod. Zmiany w wyglądzie oraz zaburzenia widzenia osób dotkniętych orbitopatią mogą znacząco wpływać na ich samoocenę, prowadząc do problemów ze zdrowiem psychicznym, dlatego wsparcie psychologiczne staje się dodatkowym elementem kompleksowej opieki.

Międzynarodowy Kurs Szkoleniowy

Kursy European Group on Graves’ Orbitopathy są kierowane do lekarzy, którzy chcą poszerzyć aktualną wiedzę oraz udoskonalić praktyczne umiejętności w zakresie diagnostyki i leczenia orbitopatii.

- Edukacja specjalistów m.in. endokrynologów, okulistów, chirurgów plastycznych w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia tego schorzenia prowadzi do poprawy jego skuteczności i pomaga zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań, w tym trwałej utraty wzroku – mówi dr hab. Dariusz Kęcik z Kliniki Okulistyki UCK WUM.

Kurs składał się z dwóch części. Pierwsza, teoretyczna objęła cztery sesje wykładowe. Prelegentami byli najważniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie orbitopatii. W części praktycznej kursanci wraz z lekarzami obu Klinik WUM oraz z ekspertami EUGOGO omawiali przypadki osób z orbitopatią leczonych w UCK WUM. Była to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami a kursantami, ale także szansa na dalsze rozwijanie międzynarodowej współpracy i badań naukowych.