ANNA jest projektem siostrzanym programu ISALA zainicjowanego na Uniwersytecie Antwerpskim w Belgii. Oba przedsięwzięcia łączy wspólny cel naukowy – zrozumienie złożonych interakcji zachodzących między mikrobiotą pochwy a zdrowiem kobiety. Na naszej uczelni projekt koordynuje dr Weronika Skowrońska z Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej we współpracy ze Środowiskowym Laboratorium Microbiota Lab.
Jaki jest cel projektu
Mimo że problemy zdrowotne, takie jak bakteryjne i grzybicze zapalenia pochwy czy układu moczowego, dotykają niemal połowy kobiet na świecie, wciąż pozostają istotnym wyzwaniem zdrowotnym. Projekt ANNA ma na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań wzmacniających naturalne mechanizmy ochronne organizmu, skupiając się na wspieraniu optymalnej mikrobioty pochwy i bariery nabłonkowej. Mają one nie tylko poprawić jakość życia kobiet, ale również przyczynić się do zapobiegania poważnym schorzeniom, takim jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, przedwczesne porody i zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Skąd się wzięła jego nazwa
Nazwa projektu jest hołdem dla dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, pierwszej kobiety z dyplomem lekarskim praktykującej na ziemiach polskich, która wyznaczyła nowe standardy w polskiej ginekologii. Jako pierwsza w Warszawie przeprowadziła cięcie cesarskie w 1896 roku, wprowadzając nowatorskie metody chirurgiczne w opiece nad rodzącymi. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak wprowadzenie nowych zasad higieny czy edukacja akuszerek i pacjentek, śmiertelność kobiet rodzących na jej oddziale spadła do zaledwie 1%. Dr Anna Tomaszewicz-Dobrska była również aktywną działaczką organizacji kobiecych i publicznie przemawiała na temat znaczenia praw kobiet.
Nie tylko projekt ale i kampania
Warto dodać, że projekt ANNA to także kampania społeczna, której celem jest przełamanie tabu otaczającego zdrowie pochwy, zwiększenie świadomości na temat badań intymnych oraz zachęcenie kobiet do aktywnego dbania o swoje zdrowie.
Projekt ANNA to inwestycja w przyszłość, w której zdrowie kobiet jest priorytetem.