– Warszawski Uniwersytet Medyczny stara się wspierać swoich pracowników, szczególnie tych, którzy łączą rozwój zawodowy z rodzicielstwem. Otwarcie przedszkola tuż obok kampusu to odpowiedź na ich potrzeby i dowód na to, że zależy nam na tworzeniu warunków sprzyjających godzeniu pracy z życiem rodzinnym – wyjaśnia Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji. – Dzięki wsparciu finansowemu Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Centrum Medycznego WUM możemy zaoferować obniżone czesne dla dzieci pracowników uczelni oraz CM WUM. Wierzymy, że ta inicjatywa nie tylko ułatwi codzienne życie wielu rodzicom, ale także pokaże, że jesteśmy wspólnotą, która troszczy się o siebie nawzajem.
– Przedszkole integracyjne przy WUM to wyjątkowa inicjatywa, która może być pilotażem do zastosowania w innych dużych jednostkach klinicznych. Idealnie wpisuje się w strategię wspierania lekarzy-rodziców realizowaną przez Izbę – podkreśla dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie. – Jest to również jeden z postulatów z mojego programu wyborczego. Naszą misją jako samorządu lekarskiego, jest wprowadzanie takich rozwiązań, które ułatwiają lekarzom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Wiem, jak trudne jest godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi, szczególnie w pracy lekarek i lekarzy. Pomysł dopłaty do przedszkola zrodził się z realnej potrzeby i chęci wsparcia tych, którzy każdego dnia poświęcają się trosce o zdrowie i życie pacjentów.
Współpracę w zakresie finansowania przedszkola poprzedziło podpisanie listu intencyjnego między instytucjami we wrześniu zeszłego roku, potem sygnowano umowę. Do współpracy dołączyło Centrum Medyczne WUM, które będzie partycypować w kosztach czesnego dla dzieci pracowników WUM i CM WUM.
– Żyjemy w czasach, w których pogodzenie życiowych ról jest coraz trudniejsze, stąd rolą pracodawcy jest nie tyle zrozumienie tych osobistych wyzwań, trosk i potrzeb, ile wyjście im naprzeciw. Dlatego przystąpiliśmy do współpracy zainicjowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Okręgową Izbę Lekarską – przyznaje Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego WUM.
Przedszkole mieści się w tym samym budynku, w którym działa Dom Ronalda McDonalda przy kampusie Banacha. Oferuje kameralne grupy, bogaty program edukacyjny i kreatywne zajęcia rozwijające. Pracują w nim wykwalifikowani nauczyciele, którzy wspierają dzieci i rodziców w procesie adaptacji.
Warszawski Uniwersytet Medyczny prowadzi rozmowy z pozostałymi izbami zawodowymi na temat dofinansowania czesnego w przedszkolu.