Wydział Nauk o Zdrowiu powitał nowych studentów

Jest ich 1622 i wczoraj chóralnie wypowiedzieli słowa przysięgi studenckiej podczas swojej immatrykulacji. – Bardzo się cieszymy, że wybraliście naszą uczelnię, żeby rozwijać swoje pasje i umiejętności – podkreślał dziekan prof. Mariusz Gujski. Do gratulacji dołączył też prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, który powiedział: – Jesteśmy teraz już my! Nie ma was i nas, jesteśmy jednością akademicką.

Studenci przyjęci na kierunki: dietetyka, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne, zarówno na studia licencjackie, jak i magisterskie ślubowali 10 października w auli Centrum Dydaktycznego WUM. Wydział Nauk o Zdrowiu, do którego teraz formalnie przynależą, to drugi największy wydział naszej uczelni. W roku akademickim 2024/2025 będzie się na nim uczyło prawie 3 tys. studentów.

Wiele wyzwań i wiele możliwości

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i gospodarz uroczystości prof. Mariusz Gujski zwrócił uwagę, że wszystkie kierunki, na których kształci wydział to dziedziny mające bezpośredni wpływ na jakość życia i zdrowie ludzi. Wiążą się one z ogromną odpowiedzialnością i wymagają zarówno wiedzy i umiejętności, jak i pasji, empatii i zaangażowania.

– Macie przed sobą piękną drogę: pełną wyzwań, ale też satysfakcji – mówił profesor Gujski, dodając: – W chwilach trudnych pamiętajcie, że każda godzina poświęcona na naukę i doskonalenie umiejętności wpłynie na poprawę czyjegoś życia.

Dziekan przestrzegał też, że studia różnią się od nauki w liceum, a kształcenie i rozwój spoczywają na barkach przede wszystkim samych uczących się. Umiejętnie zaplanowana praca i ustawianie sobie priorytetów to klucz do osiągnięcia sukcesu.

– Ważne, abyście się nie poddawali w obliczu przeciwności. Wierzę, że każdy z was znajdzie tutaj swoją drogę i osiągnie sukces. Jesteście przyszłością polskiej ochrony zdrowia, a my jesteśmy dumni, że możemy być częścią waszej drogi – zakończył dziekan.


Również prof. Marek Kuch zwrócił uwagę na to, że studia to umiejętność zarządzania czasem. Nauka musi być na pierwszym miejscu, ale ważne jest też miejsce na piękne studenckie życie.

– Warszawski Uniwersytet Medyczny oferuje wiele możliwości i to od was i tylko od was zależy, jak ten czas wykorzystacie – mówił profesor Kuch – Ze wszystkiego warto wyciągnąć więcej. Możecie przemknąć przez studia, ale to jest gorsza droga i szkoda na nią czasu, a pewne rzeczy się nie powtórzą, nie zdarzą się później.

Na koniec prorektor prof. Marek Kuch zapewnił, że uczelnia zawsze stoi otworem przed studentami i będzie się starać rozwiązywać pojawiające się przed nimi problemy.

Immatrykulacja

Nowo przyjęci wydziału ślubowali: wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy, rozwoju zawodowego i osobistego, postępować zgodnie z zasadami etyki, zachować w tajemnicy wszystko to, czego się dowiem o pacjencie w związku z odbywanymi studiami, odnosić się z szacunkiem do Władz Uczelni i wszystkich członków jej społeczności, szanować prawa i obyczaje akademickie, całym swym postępowaniem dbać o godność i honor studenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ewolucja i stres

Zwieńczeniem wydarzenia był wykład dr hab. Andrzeja Silczuka pt. „Stres w Ewolucji. Ewolucja Stresu”. Prelegent tłumaczył:

– Stres jest jednym z czynników wywołujących mutacje. W historii całej planety i życia na tej planecie mutacje pozwalały nam na przystosowanie się do warunków trudnych, czyli umożliwiały kontaminować reakcje stresową - zmniejszać poziom kortyzolu czyli wyciszać się, bo naturalnym dążeniem gatunku ludzkiego jest dążenie do komfortu. 

Jak podkreślał dr hab. Andrzej Silczuk w Polsce co czwarta osoba dorosła cierpi z powodu stres zależnej dolegliwości psychicznej, co więcej - nie jesteśmy jako gatunek przystosowani do tego, żeby radzić sobie ze współczesnym poziomem stresu. Mimo to prosił studentów, aby w tej nowej i trudnej sytuacji, jaką jest początek studiów, nie przysparzali sobie dodatkowych "nerwów".

– Pomyślcie o tych studiach jak o czymś naprawdę dobrym. Może warto czasem tą część stresu generowaną przez wasze działania z siebie zdjąć po to, aby poczuć się po prostu lepiej.


Immatrykulację zakończył krótki występ Chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca.

W uroczystości uczestniczyli także: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii, prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM w kadencji 2020-2024, prof. Tadeusz Grochowiecki, prodziekan ds. studenckich V-VI roku Wydziału Lekarskiego, dr hab. Joanna Peradzyńska, prodziekan ds. kierunków: fizjoterapia, audiofonologia z protetyką słuchu i elektroradiologia WLS, dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekan ds. kształcenia na kierunku farmacja WF, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz WUM, Jolanta Ilków, kwestor WUM, a także grono prodziekanów Wydziału Nauk o Zdrowiu: dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, dr hab. Łukasz Czyżewski, dr hab. Patryk Rzońca, dr hab. Filip Raciborski, członkowie Rady Wydziału, przedstawiciele Samorządu Studentów WNoZ oraz nauczyciele akademiccy – przedstawiciele jednostek WNoZ.

Gośćmi byli również Norbert Pietrykowski, poseł Sejmowej Komisji Zdrowia, Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia, Anna Brzezińska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Urszula Kuroczycka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz przedstawiciele instytucji naukowych i szpitali, w tym szpitali WUM, oraz placówek medycznych współpracujących z wydziałem.