Wykład prof. Moritza Schmelzle o aktualnych i nowoczesnych rozwiązaniach w chirurgii nowotworów

Profesor Schmelzle jest ekspertem specjalizującym się w chirurgii nowotworów i chirurgii transplantacyjnej narządów jamy brzusznej. Aby najlepiej przedstawić trendy i możliwości w chirurgicznym leczeniu nowotworów, „bohaterem” wykładu uczynił raka wątrobowokomórkowego (HCC).

Wykład został zorganizowany przez Szkołę Doktorską WUM w ramach programu STER Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich NAWA. Gospodarzem wydarzenia był prof. Michał Grąt, dyrektor Szkoły Doktorskiej i kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, na zaproszenie którego prof. Schmelzle wygłosił prelekcję na WUM.

Korzyści ze stosowania technik małoinwazyjnych 

Prof. Schmelzle podkreślał, że w przypadku pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym resekcja powinna być zawsze rozważaną metodą leczenia. Zwłaszcza w krajach takich jak Niemcy, w których ogromnym problemem jest liczba narządów do przeszczepienia.
 
- W odpowiednio przeszkolonych ośrodkach resekcja wątroby powinna być rozważana techniką laparoskopową, czyli minimalnie inwazyjną, szczególnie w przypadku guzów w lokalizacji przednio-bocznej i powierzchownej, co jest dość częste u pacjentów z HCC – tłumaczył prof. Schmelzle.
Metody małoinwazyjne oznaczają mniej komplikacji, mniejszy ból po zabiegu, krótszy pobyt w szpitalu, zaś całkowita przeżywalność po tym zabiegu w porównaniu do transplantacji wątroby nie różni się w sposób znaczący.

Robotyka w chirurgii wątroby

Robotyka w chirurgii wątroby to wciąż coś nowego. Eksperci z ośrodka, którym kieruje prof. Schmelzle - Department of General, Visceral and Transplant Surgery Medical School Hannover, korzystają z tej metody leczenia operacyjnego od 2018 r. Co o jej stosowaniu myśli prof. Schemlze?

– Jesteśmy pewni, że zastosowanie robotyki przynosi lepsze wyniki w porównaniu z operacją otwartą – mówił prelegent, choć jak podkreślał - używanie robota ma sens w najbardziej skomplikowanych przypadkach.

– Na operacje robotyczne decydowałbym się w przypadkach uznawanych za „eksperckie”, a na operacje wykorzystujące techniki laparoskopowe w tych mniej „eksperckich”.

Profesor Schmelzle zaznaczył jednak, że operacje robotyczne to przyszłość i z jego punktu widzenia za 20 lat będzie to główna metoda wykorzystywana w chirurgii wątroby.
 
O czym jeszcze mówił zaproszony gość? Między innymi o tym, jak zmiana nawyków i poprawa zdrowia przed operacją wpływa na zmniejszenie wskaźnika powikłań u pacjentów leczonych technikami minimalnie inwazyjnymi, o przeszczepianiu wątroby w przypadku nawracającej choroby, a także o perfuzji maszynowej, ksenotransplantacji oraz przeszczepianiu wątroby od żywego dawcy.
 

Wnioski

Podsumowując swój wykład, prof. Schmelzle podkreślał, że kluczowe w chirurgicznym leczeniu nowotworów wątroby jest lepsze zrozumienie dynamiki i biologii guza. Pozwoli to na wyodrębnienie grupy pacjentów, którzy mogą odnieść korzyść z operacji, a którzy nie. Równie ważne jest, aby chirurdzy rozszerzali swoją wiedzę z zakresu onkologii i radiologii oraz poznawali nowe metody leczenia nowotworów, tak aby wybrać opcję najlepszą dla pacjentów. A z uwagi na problem z liczbą narządów do przeszczepienia, profesor Schmelzle jeszcze raz podkreślał, że w przypadkach, w których jest to możliwe, należy stosować małoinwazyjną resekcję wątroby.