– Homeostaza jelitowa jest kluczowa dla całego organizmu. Jeśli równowaga zostanie utracona, u chorego może rozwinąć się skrajna otyłość lub - jeśli dojdzie do utraty zdolności wchłaniania - co może się zdarzyć z wielu powodów, które dziś omówimy - pacjent będzie jak egipska mumia – mówił na wstępie swojego wykładu prof. Kareem Abu-Elmagd.
W trakcie wykładu profesor Abu-Elmagd omawiał wybrane problemy niewydolności jelit, w tym zespół krótkiego jelita u dzieci, proces adaptacji jelita i czynniki, od których zależy, a także szczegółowo przedstawiał przeszczepienia jelitowe i wielonarządowe, mówił też o rehabilitacji jelit. Wykład był pełen ciekawych historii i fachowych informacji dla wszystkich, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o tej niezwykłej specjalizacji medycznej.
Mówiąc o swojej pracy klinicznej w obszarze transplantacji jelitowych i wielonarządowych, profesor Abu-Elmagd podkreślał:
– Przez trzy pierwsze dekady mojego doświadczenia oscylowałem między nadzieją a rozpaczą. Dodał jednak: – Wytrwałość popłaca. I nigdy nie będziesz żałował, że byłeś częścią zespołów, które rozwinęły medycynę i uratowały ludzkie życia.
Omawiając wskazania do przeprowadzania izolowanego przeszczepienia jelit, jakimi są między innymi: infekcje wieloliniowe, niewydolność wątroby, zaburzenia metaboliczne, przekonywał:
– Jeśli naprawdę kochasz swojego pacjenta, zawsze musisz położyć na szali zyski i straty.
Mówił też, że o ile istnieje alternatywna opcja do przeszczepienia, decyzję o tym, czy przeprowadzić transplantację podejmuje razem z pacjentem. A jeśli opcji nie ma – podejmuje ją sam.
Swój wykład prof. Abu-Elmagd zakończył słowami Hipokratesa „Gdziekolwiek jest kochana sztuka medyczna, tam też jest miłość do ludzkości”.
– Zabierzecie to ze sobą: żeby kochać ludzkość, aby ratować życie, trzeba kochać to co się robi.
Po wystąpieniu gościa głos zabrał prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, dyrektor Szkoły Doktorskiej WUM. Podziękował prelegentowi za inspirujący wykład oraz pogratulował osiągnięć.
– Zademonstrował nam pan wiele wspaniałej chirurgicznej pracy.
Następnie rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami wykładu.
Wykład odbył się w ramach programu STER Umiędzynarodowienie szkół doktorskich NAWA.