Wystartował projekt profilaktyki chorób nerek u młodzieży!

Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetami Medycznymi w Lublinie i Białymstoku realizuje projekt MNiSW pt.: „Badania profilaktyczne dotyczące jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży – badanie przesiewowe moczu w klasach 3 i 4 szkół ponadpodstawowych”.

19 lipca 2024 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, pierwszym liceum, które wyraziło chęć uczestniczenia w projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ze strony WUM porozumienie podpisał  prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii oraz prof. Krzysztof Mucha, kierownik projektu, a ze strony IX LO im. K. Hoffmanowej, mgr Joanna Kiełbasa, dyrektor.

Realizacja przewidziana jest na lata 2024–2027. Kierownikiem całego projektu jest prof. Krzysztof Mucha, kierownikiem ośrodka w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, rektor tamtejszej Uczelni - prof. Wojciech Załuska, natomiast kierownikiem ośrodka w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku - prof. Beata Naumnik.

Poza wymienionymi osobami, do zespołu badawczego należą: prof. Leszek Pączek, prof. Bartosz Foroncewicz, dr med. Natalia Krata, dr med. Barbara Moszczuk, dr med. Natalia Mikołajczyk-Korniak, dr med. Izabela Zakrocka, dr med. Anna Łabuś, lek. Emilia Knioła, lek. Anna Bieryło-Dołęgiewicz, lek. Anna Szczykowska-Miller, piel. Sylwia Boczkowska oraz studenci: Ryszard Radziukiewicz oraz Bartosz Naumnik.

Należy podkreślić znaczenie społeczne tego projektu, bowiem przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczy 10% populacji osób na świecie stanowiąc istotny problemem zdrowotny. Niezależnie od stadium zaawansowania, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, obniża jakość życia, jest przyczyną przedwczesnej śmiertelności i obciążeniem finansowym dla systemu opieki zdrowotnej.

W Polsce PChN dotyczy ok. 4 mln osób. Pierwsze objawy chorób nerek są mało specyficzne i należą do nich m.in. krwinkomocz lub białkomocz, które można potwierdzić za pomocą badania ogólnego moczu. Wczesne wykrycie PChN, w szczególności nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu, umożliwia szybką i skuteczną interwencję, poprawia wyniki leczenia i rokowanie. Choroby nerek w istotnym odsetku rozpoczynają się w wieku młodzieńczym (ok 15-19 r.ż.), dlatego tak ważna jest identyfikacja osoby z nieprawidłowym wynikiem badania ogólnego moczu. Jest to szczególnie ważne z perspektywy młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie.

Badanie obejmie uczniów klas III i IV szkół ponadpodstawowych z terenu Warszawy, Lublina i Białegostoku, młodzież w wieku 18-19 lat.
Głównym celem jest edukacja, profilaktyka chorób nerek i jak najwcześniejsze ich rozpoznawanie wśród młodzieży.