Za nami Dzień Zdrowia na WNoZ

To cykliczne wydarzenie poświęcone promocji i profilaktyce zdrowotnej. Zorganizował je Wydział Nauk o Zdrowiu z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Tym razem odbywało się pod hasłem „Młody człowiek (i) mo(r)ze, czyli o tym jak… młody człowiek może pomóc rodzicom i dziadkom w skutecznym utrzymaniu ich zdrowia”. Do udziału zaproszono licealistów. Młodzież mogła posłuchać wykładów eksperckich, a potem odwiedzić stoiska studenckich kół naukowych.

Dzień Zdrowia na WNoZ odbył się 9 kwietnia w Centrum Dydaktycznym WUM. Publiczność dopisała, w wydarzeniu wzięło udział prawie 500 licealistów z 12 warszawskich liceów, a otworzył je dr hab. Łukasz Czyżewski prodziekan WNoZ ds. pielęgniarstwa. 

-Dziś zdrowie jest modne, ale równocześnie stanowi towar deficytowy. Wy poszukujecie informacji o zdrowiu, a my mamy licencję żeby o zdrowiu uczyć - mówił prodziekan. – Przed wami kilka spotkań z wykładowcami z kierunków pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka, zdrowie publiczne. Nasi specjaliści w przystępny sposób opowiedzą o wybranych aspektach zdrowotnych.  

Młodzież licealną powitał również prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia WUM.  

- Wykorzystajcie dobrze ten dzień. Nie unikajcie pytań – mówił profesor Kuch. -Jesteśmy tutaj przyzwyczajeni do pytań. Najgorzej jest, gdy druga strona milczy, bo wtedy wydaje się niezainteresowana. 

Do aktywnego słuchania i zadawania pytań zachęcał również Ignacy Sakiewicz student z Samorządu Studentów WNoZ.

O czym mogli posłuchać licealiści podczas wykładów

Pytanie główne tegorocznego Dnia Zdrowia brzmiało - jak młody człowiek może pomóc rodzicom i dziadkom w skutecznym utrzymaniu ich zdrowia?  W temat ten wprowadziła słuchaczy jedna z głównych inicjatorek wydarzenia - dr hab. Beata Sińska, kierownik Zakładu Żywienia Człowieka.  Ekspertka pokazała, że zdrowie może zaczynać się przy rodzinnym stole, a rozmowy o zdrowszym stylu życia mogą stać się ważną częścią budowania relacji między dziećmi a rodzicami oraz między wnukami i dziadkami.

Z bardzo ciekawym wykładem wystąpiła dr hab. Lena Serafin z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego. Było to wystąpienie interaktywne, ponieważ na początku ekspertka poprosiła wszystkich słuchaczy o wybranie ich zdaniem 3 najważniejszych filarów zdrowia. Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się sport, sen i dieta. Dalsza część wykładu dotyczyła pokolenia Z, zwłaszcza ich podejścia do zdrowia i ich roli w edukacji zdrowotnej. 

W części wykładowej wystąpiła również dr Sabina Stadnicka z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, która mówiła o profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy. Zwracała przy tym uwagę na szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 11-13 lat.

Natomiast Jakub Krawczyk z Zakładu Dietetyki Klinicznej miał ciekawy wykład pt. Antocyjany i flawonoidy – cierpki smak dla zdrowia i urody. Wyjaśnił, czym są flawonoidy i gdzie je można znaleźć. Mówił też o ich działaniu przeciwzapalnym, antynowotworowym i roli w zapobieganiu chorobom serca oraz chorobie Alzheimera.

"Edukacja zdrowotna w codziennej pracy ratownika medycznego, czyli jak zwiększyć świadomość pacjenta i rodziny" - to tytuł wykładu mgr Karoliny Kosiackiej z Zakładu Ratownictwa Medycznego. Mowa była nie tylko o pierwszej pomocy, ale również stylu życia, interpretacji objawów, lekach oraz dbaniu o seniorów. 
Na zakończenie dr Paulina Mularczyk-Tomczewska z Zakładu Zdrowia Publicznego rozprawiła się z fake newsami i radziła, jak nie dać się dezinformacji.

Co się działo na stoiskach studenckich

Po części wykładowej uczniowie mogli skorzystać z praktycznych porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Udzielali ich studenci z  kół naukowych. Przy ich stoiskach można było m.in. dowiedzieć się, z czego powinien składać się zdrowy posiłek, wykonać pomiar BIA oraz pomiar siły mięśni, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie tętnicze, a także poznać prawa przysługujące pacjentom i poćwiczyć na trenażerze laparoskopowym.

Studenci SKN Ratownictwa Medycznego przygotowali profesjonalne stanowisko pierwszej pomocy, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobnie jak stoisko SKN ProNeo przy którym można było dowiedzieć się, jak resuscytować noworodka.  Zaś studentki z SKN Położnych i SKN Etyki pokazywały na fantomach, w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie piersi oraz odpowiadały na pytania dotyczące kobiecych badań profilaktycznych.

W Dniu Zdrowia WNoZ wzięli udział: SKN Żywienia Człowieka, SKN Dietetyków, SKN Położnych, SKN Ratownictwa Medycznego, SKN Zacznij od Podstaw, SKN Prawa Medycznego, SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia, SKN Etyki, SKN Terapii Płodu i Perinatologii, SKN ProNeo.
Władze dziekańskie WNoZ oprócz prof. Łukasza Czyżewskiego reprezentowali dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, prodziekan ds. położnictwa oraz dr hab. Patryk Rzońca, prodziekan ds. dietetyki i ratownictwa medycznego