Za nami II edycja międzynarodowego kongresu poświęconego kardiomiopatiom

Międzynarodowy Kongres Kardiomiopatii to wydarzenie skierowane do lekarzy oraz studentów medycyny, które służy wymianie wiedzy i dyskusji o najnowszych doniesieniach naukowych na temat tej szczególnej grupy chorób. W tegorocznej edycji kongresu udział wzięło prawie 700 osób.

Organizatorem Kongresu, który odbył się 14 i 15 kwietnia, jest I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM. Konferencję patronatem objął Rektor WUM prof. Rafał Krenkę, a oficjalnego otwarcia dokonał prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Marek Kuch. 

Najnowsze wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia 

Kardiomiopatie to coraz częstszy problem kliniczny, który może prowadzić do niewydolności serca i groźnych arytmii. Kardiomiopatie mają wiele przyczyn, często są warunkowane genetycznie. Dlatego organizatorom zależało, aby jak najszerzej przedstawić tę grupę chorób. Na program złożyło się aż dziewięć sesji poświęconych: zapaleniu mięśnia sercowego, kardiomiopatii przerostowej, amyloidozie i chorobie Fabry’ego. Wykładowcami byli uznani krajowi i zagraniczni eksperci i kardiologii, neurologii, nefrologii, medycyny nuklearnej, którzy przekazywali praktyczne wskazówki do wykorzystania w codziennej pracy klinicznej. Odbyła się też sesja studencka oraz sesja dla pacjentów, w trakcie której specjaliści mówili o tym, jak zadbać o serce, jakie objawy powinny niepokoić i na co zwracać uwagę w chorobach sercowo-naczyniowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty rezonansu magnetycznego serca, w czasie których omówiono ciekawe przypadki kliniczne: młodego sportowca z przerostem serca, starszej kobiety z przerostem serca, pacjentki z problemami neurologicznymi i przerostem serca. 

Organizatorzy i patonaty 

W skład komitetu organizacyjnego kongresu wchodzili: doc. Agata Tymińska, prof. Krzysztof Ozierański, prof. Marcin Grabowski oraz doktorant Emil Brociek. 

Sesje odbyły się pod patronatem Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), Sekcji Kardiologii Nuklearnej PTK. Kongres swoim patronatem objęli także: Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Stowarzyszenie Pacjentów Serce na Banacha, SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM, Fundacja po Prostu Zdrowie oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki dofinansowaniu z MNiSW w ramach Programu Doskonała nauka II.