Konferencję otworzyła prof. Dorota Olczak Kowalczyk, ówczesna dziekanka Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Podczas otwarcia wystąpili również przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
- Stomatologia dziecięca to bardzo szeroki temat, który wymaga szczególnej delikatności i empatii ze względu na wrażliwość pacjentów. Wyzwania są tu ogromne: od zrozumienia potrzeb najmłodszych po zapewnienie im komfortu podczas wizyty w gabinecie. Istotne jest nie tylko leczenie, ale też budowanie zaufania pomiędzy ekspertami medycznymi a małymi pacjentami i ich rodzicami – mówił na otwarciu dr Artur Drobniak, prezes OIL w Warszawie.
Mikrobiom jamy ustnej ważniejszy niż sądzimy
Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk (w wykładzie „Higiena jamy ustnej warunkiem zdrowia człowieka”) przedstawiła dowody na powiązania pomiędzy zdrowiem człowieka, chorobami jamy ustnej i chorobami układowymi a składem mikrobiologicznym jamy ustnej. Ekspertka zwracała uwagę na czynniki modyfikujące skład mikrobiomu, metody kształtowania jego „prozdrowotnego” składu, takie jak właściwe żywienie i odpowiednia higiena. Przedstawiła też badania dotyczące wiedzy i postaw rodziców, dzieci i młodzieży wobec higieny jamy ustnej.
Nowoczesne technologie
Kilka wykładów i warsztatów poświęconych było nowoczesnym technologiom. Dr Matteo Basso z Uniwersytetu w Mediolanie (wykład „Biomimetyczne i bioaktywne technologie: niezbędne rozwiązania dla codziennego sukcesu klinicznego”) mówił o materiałach biomimetycznych.
- Materiały „biomimetyczne” mogą naśladować zachowania tkanek organicznych lub „materiałów bioaktywnych”, które są zdolne do interakcji z żywymi tkankami. Grupę materiałów biomimetycznych i bioaktywnych stanowią szkło-jonomerowe i szklano-hybrydowe systemy odtwórcze. W zależności od zastosowanych technologii, różne materiały mogą wykazywać różne właściwości biofizyczne i mechaniczne – mówił ekspert z Włoch i podkreślał, że klinicyści powinni być świadomi, że w niektórych przypadkach warto używać tego właśnie materiału do wypełnień.
Dobra komunikacja z pacjentem i jego rodzicami komunikacja
Podczas konferencji eksperci poruszali nie tylko tematy stricte medyczne. Ciekawy wykład wygłosiła dr n. społ. Antonina Doroszewska (WUM). Dotyczył komunikacji podobnie jak prowadzony przez tę ekspertkę warsztat. Dr Doroszewska szukała odpowiedzi na pytania nurtujące wielu stomatologów dziecięcych: Dlaczego rodzic ma pretensje do lekarza stomatologa? Dlaczego dziecko nie ma zamiaru otworzyć buzi i umożliwić zbadanie jamy ustnej? Jak rozmawiać, aby się usłyszeć i porozumieć? Co zrobić, żeby przekazywać informacje w sposób efektywny? W jaki sposób zaangażować opiekuna w proces pielęgnacji jamy ustnej dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas komunikacji w trudnych sytuacjach?
O antybiotykoterapii i nie tylko
Oprócz wykładów były też dyskusje. Interesujący panel poświęcony był ogniskom infekcyjnym zębopochodnym w jamie ustnej u dzieci. O zasadach antybiotykoterapii w tych przypadkach mówili prof. Dorota Olczak-Kowalczyk oraz prof. Tomasz Kaczmarzyk (Uniwersytet Jagielloński). Natomiast prof. Agnieszka Mielczarek (WUM) zaprezentowała m.in. wyniki badań dotyczące leczenia kanałowego oraz wybrane przypadki kliniczne. Prof. Kazimierz Szopiński mówił o diagnostyce radiologicznej w infekcjach zębopochodnych. A jeszcze inni eksperci o specyfice przebiegu tych infekcji, wskazaniach i przeciwskazaniach do leczenia endodontycznego u dzieci oraz skutkach niewłaściwych decyzji w terapii pulpopatii (zapalenia miazgi zęba).
Od odbudowy zębów mlecznych po wstęp do resuscytacji – warsztaty
Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyły się warsztaty. Niektóre z nich odbyły się nawet dwa razy. Wiele z nich dotyczyło kwestii czysto praktycznych, jak: odbudowa zębów mlecznych, wypełnianie kanałów w szczególnych sytuacjach klinicznych, czy odbudowa pierwszego zęba trzonowego. Każdy warsztat składał się z krótszej części teoretycznej i dłuższej praktycznej (w sumie trwał 2 godziny lub dłużej) – zatem każdy uczestnik miał okazję poćwiczyć wybrane techniki.
Na otwarciu konferencji i części wykładowej nie zabrakło przedstawicieli naszej uczelni. Obecni byli m.in. dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego; prof. Tadeusz Grochowiecki, prodziekan Wydziału Lekarskiego; Jarosław Prugar, zastępca Kanclerza.
Okręgową Izbę Lekarską reprezentował, oprócz wspomnianego wcześniej dr. Artura Drobniaka, dr Dariusz Paluszek, wiceprezes OIL, przewodniczący komisji ds. lekarzy dentystów.