I Noworoczna Konferencja Medycyny Paliatywnej i Opieki Hospicyjnej odbyła się 23 stycznia. Gości powitał dr hab. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej WUM, a następnie głos zabrali: prof. Rafał Krenke, rektor WUM, prof. Paweł Włodarski, dziekan Wydziału Lekarskiego oraz ks. Janusz Mejda, dyrektor Caritas Polska, którzy podkreślili znaczenie faktu, że tego typu jednostka funkcjonuje w ramach uczelni.
Po powitaniu gości sopranistka Agnieszka Gertner-Polak przy akompaniamencie pianisty jazzowego Bogdana Hołowni dała recital kolęd i pastorałek. Występ prowadził Grzegorz Polak, współautor i redaktor książek o tematyce ekumenicznej i hagiograficznej.
Leczenie i opieka paliatywna – aktualna sytuacja, zasady i działania
W części wykładowej podjęto różnorodne kwestie związane z medycyną paliatywną. Dr hab. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prof. UM w Łodzi, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej UM w Łodzi, wieloletnia konsultant krajowa w tej dziedzinie zaprezentowała aktualną sytuację opieki paliatywnej w Polsce, w tym zmiany prawne oraz nowe wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie dr Elwira Góraj, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej mówiła o aktualnych zasadach leczenia bólu. Prelegentka podkreślała że w Polsce zasady właściwego leczenia bólu przewlekłego wciąż nie są powszechnie stosowane. Mimo obowiązującego art. 20a ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który stwierdza, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia. Prof. Tomasz Pasierski, kardiolog, kierownik Studium Etyki Lekarskiej i Historii Medycyny, przedstawił zasady opieki paliatywnej nad pacjentem kardiologicznym.
W tym roku akademickim przy Studenckim Kole Naukowym MedPal działającym przy klinice ruszył program wolontariatu studentów WUM. Piotr Dudek, student 6. roku kierunku lekarskiego WUM oraz koordynator tego wolontariatu opowiedział o własnych doświadczeniach związanych z dobrowolną i bezpłatną pracą na rzecz chorych. Podkreślał, że wolontariat daje dostęp do unikalnego kontaktu z pacjentem oraz do związanych z tym głębokich emocji. Student-wolontariusz może stać się jednym z ogniw w łańcuchu rodzina-pacjent-personel medyczny i wspierać pacjentów w problemach, którymi nie chcą się dzielić z rodziną, a z drugiej – wspierać pacjentów w kontakcie z lekarzem np. w razie konieczności omówienia procesu leczenia. Dr Aleksandra Zagajewska i dr Natalia Staruszkiewicz z koła przy Klinice Medycyny Paliatywnej WUM poruszyły temat sztucznego nawadniania chorych w ostatnich dniach życia. Prelegentki omówiły za i przeciw tej praktyki, podkreślając, że nie powinna być rozpoczynana rutynowo, a wszystkie związane z tą metodą decyzje należy podejmować ostrożnie i dopasowywać je do indywidualnych potrzeb pacjenta.
„Pierwszy rok za nami” - o roli klinik medycyny paliatywnej w opiece nad pacjentami
Na koniec z wykładem wystąpił dr hab. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej WUM, a także dyrektor medyczny Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, przewodniczący Rady Hospicyjnej Caritas Polska, który podsumował rok istnienia prowadzonej przez siebie jednostki.
Klinika Medycyny Paliatywnej WUM, mieszcząca się w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM przy ul. Lindleya, swoje funkcjonowanie rozpoczęła w grudniu 2023 r. To pierwsza klinika w stolicy zapewniająca świadczenia w zakresie stacjonarnej całodobowej opieki paliatywnej nad pacjentami chorującymi m.in. na: nowotwory, schyłkowe postacie niektórych chorób neurologicznych, schyłkową przewlekłą niewydolność oddechową czy AIDS. Pacjentami zajmuje się wykwalifikowany i empatyczny personel.
- Nasza klinika obejmuje leczeniem pacjentów z nieuleczalną postępującą chorobą, najczęściej nowotworową, poprawiając ich jakość życia poprzez zapobieganie, wczesną diagnostykę oraz skuteczne uśmierzanie bólu i innych objawów i problemów w obszarze fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym. Jako jednostka uniwersytecka prowadzi badania naukowe współpracując z innymi uczelniami w Polsce i na świecie. Kluczowe jest również kształcenie kadr, przede wszystkim studentów medycyny oraz specjalistów medycyny paliatywnej. Tym różni się od hospicjów stacjonarnych, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie świadczeń zdrowotnych – mówi dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
Dr hab. Dzierżanowski podkreśla jednak, że to nie jedyna różnica. Klinika jest jednostką referencyjną i ma wspierać hospicja w województwie mazowieckim we wdrażaniu aktualnej wiedzy, integrowaniu środowiska i ułatwianiu dostępu kadr do szkoleń i źródeł wiedzy.
- Stąd zrodził się pomysł na I Noworoczną Konferencję Medycyny Paliatywnej i Opieki Hospicyjnej dla mazowieckiego środowiska medycyny paliatywnej i ruchu hospicyjnego. To okazja, aby nie tylko wysłuchać wykładów, ale też by wspólnie przeżyć ducha świąt Bożego Narodzenia, spotkać się, poznać koleżanki i kolegów ze środowiska, podzielić się wspólnie zaśpiewaną kolędą, dobrym słowem oraz chwilą refleksji i wdzięczności – tłumaczy dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
Kolędami i pastorałkami, ale śpiewanymi już wspólnie, zakończono konferencję.
Wśród gości wydarzenia, a było ich prawie 100, znaleźli się także prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji WUM oraz ks. prof. Piotr Aszyk, rektor Collegium Bobolanum.