"To druga ważna inwestycja, na realizację której pozyskaliśmy środki finansowe i którą oddaliśmy do użytku społeczności Uczelni podczas mojej kadencji rektora. W 2023 roku otworzyliśmy nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, a teraz uruchomiony został budynek rektoratu po pierwszej modernizacji od początku jego istnienia, czyli od roku 2000. Koszt obu inwestycji wynosi blisko 200 mln PLN (198 mln 290 tys. PLN)" – mówi prof. Zbigniew Gaciong.
Budynek rektoratu WUM to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów uczelni. Jego termomodernizacja trwała 2 lata (lipiec 2022-lipiec 2024). Obecnie mają miejsce przeprowadzki, tak aby zdążyć z nimi do rozpoczęcia nowego roku akademickiego.
Termomodernizacja budynku rektoratu służy zapewnieniu odpowiednich warunków pracy osób pracujących w tym gmachu, a także poprawie jego efektywności energetycznej, co pozwala ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.
Zakres prac budowlanych objął między innymi: wymianę fasady aluminiowo-szklanej, montaż szyb odbijających promienie słoneczne, instalację zautomatyzowanej klimatyzacji, zmodernizowanie węzła cieplnego, modernizację oświetlenia, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie piwnic i dachu. W związku z termomodernizacją wykonano także dodatkowe remonty, konieczne z uwagi na funkcjonalność budynku, m.in. wymianę instalacji elektrycznych i teletechnicznych, wymianę instalacji hydrantowej, renowację posadzek kamiennych czy remont czerpni powietrza.
Modernizacja pozwoli na energooszczędną eksploatację budynku, a także ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. W połączeniu z wykorzystanymi przy budowie bezpiecznymi dla ludzi i środowiska materiałami, czyni z budynku rektoratu obiekt o wiele bardziej ekologiczny. Wszystkie zastosowane rozwiązania wpłyną też na obniżenie wydatków na energię potrzebną do utrzymania gmachu.
Przy okazji termomodernizacji zmieniono także kolor elewacji budynku. Jest ona teraz w neutralnym brązowym odcieniu, nawiązującym do koloru sąsiadującego Centrum Biblioteczno-Informacyjnego.
Zagospodarowano też tereny zielone przed i za budynkiem rektoratu - nasadzono drzewa, krzewy i byliny. Zostały odtworzone ekosystemy i oprócz roślin ozdobnych zadbano o pozostawienie przestrzeni na łąki kwietne, zachowując tym samym bioróżnorodność i dając naturalne schronienie owadom, pająkom i ptakom.
Zakończona termomodernizacja oznacza, że wiele jednostek uczelni zmieni swoją lokalizacją. W budynku rektoratu już teraz znajdują się gabinety: rektora i prorektorów wraz z sekretariatami (1 piętro). Od 19 sierpnia do rektoratu wrócą biura dziekanów i dziekanatów. Najpierw Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego (6. piętro), następnie Wydziału Lekarskiego (6. piętro) i Wydziału Nauk o Zdrowiu (5. piętro). Nowością będą przenosiny dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego, który mieścił się od zawsze w budynku WF, a teraz będzie miał swoją siedzibę na 5. piętrze budynku rektoratu. Także w sierpniu planowane są też przenosiny siedziby Centrum Kształcenia Podyplomowego (5. piętro). Zakończenie przeprowadzek wszystkich dziekanatów planowane jest do 5 września, zaś pozostałych jednostek odbywać się będzie sukcesywnie do końca września.