Absolwenci z rocznika ’74 świętowali odnowienie dyplomów

Uroczystości symbolicznego wznowienia dyplomów po 50-ciu latach zawsze towarzyszą pozytywne emocje. Wydarzenie, w trakcie którego uczelnia dziękuje absolwentom medycyny i stomatologii za ich zaangażowanie i poświęcenie na rzecz zdrowia i życia pacjentów, jest też wspaniałą okazją, aby powspominać studenckie lata razem z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami.

W uroczystości, która odbyła się 10 maja, udział wzięły 122 osoby: 97 absolwentów medycyny oraz 25 absolwentów stomatologii z rocznika 1974.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Lekarski, który 50 lat temu nauczał medycyny, jak i - w ramach Oddziału Stomatologicznego - kształcił też lekarzy dentystów.

Uroczystość o dużym znaczeniu

W zastępstwie dziekana Wydziału Lekarskiego, prof. Rafała Krenke, gości powitał dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan wydziału ds. studenckich English Division.

– Dziekan wydziału co roku powtarza nam - kolegium dziekańskiemu, że uroczystość odnowienia dyplomów jest jedną z najważniejszych uroczystości w roku akademickiego naszego wydziału. I myślę, że także Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – mówił dr hab. Jacek Sieńko. I kontynuował: – Dostojni Jubilaci, bez was nie byłoby nas: nas zawodowo, nas naukowo. Od was uczyliśmy się, od was czerpaliśmy wzorce.

Podziękowania od Jego Magnificencji Rektora

Za zasługi dla polskiej medycyny bohaterom uroczystości w specjalnym liście podziękował prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. List Jego Magnificencji oczytał prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii.

„Szanowni Państwo, w imieniu własnym, Senatu i całej Społeczności akademickiej dziękuję za Państwa pracę, postawę i oddanie służbie innym. Jesteście Państwo najlepszymi ambasadorami Alma Mater” – napisał rektor prof. Zbigniew Gaciong.

Absolwentom pogratulował także prof. Piotr Pruszczyk, prorektor.

– Wielkie słowa uznania i podziękowania, że jesteście tutaj razem z nami.

Głos przedstawicieli absolwentów

Wydarzenie było okazją do radosnych i zabawnych wspomnień. Kilkoma anegdotami o ówczesnych profesorach podzielił się dr Krzysztof Jedliński, absolwent medycyny. W imieniu swoich koleżanek i kolegów wyraził także wdzięczność Alma Mater za czas studiów oraz wykształcenie, jakie otrzymali.

– Nasz zawód, określany jako powołanie, polega na służeniu ludziom chorym, a więc potrzebującym. Mamy prawo być dumni, co nie znaczy, że zadufani, że jesteśmy lekarzami. Co prawda powoli stajemy się sami w coraz większym stopniu obiektami działań służby zdrowia, nowych pokoleń naszych następców. Jednak nadal - w taki czy inny sposób - możemy być pomocni. Pomocni i użyteczni. I oby jak najdłużej – mówił Krzysztof Jedliński.

Z kolei Helena Deszczyńska, absolwentka stomatologii podziękowała władzom uczelni oraz dziekańskim za organizację uroczystości.

– To piękny dar losu, który dał tą piękną chwilę wspólnego przeżywania odnowienia dyplomów, a jednocześnie pozwoli nam cieszyć się sobą, wspominać stare dobre czasy i snuć plany na przyszłość – podkreślała Helena Deszczyńska.

Odnowienie dyplomów

Centralnym punktem uroczystości jest wręczenie absolwentom wyjątkowego dyplomu. Dyplom potwierdza ukończenie studiów przed 50 laty. A także honoruje wieloletnie wypełnianie „szczytnej misji niesienia pomocy chorym, szkolenia i kształtowania postaw młodszych pokoleń lekarzy oraz rozwoju systemu ochrony zdrowia”.
W tegorocznej uroczystości lekarzom wręczył je prorektor prof. Piotr Pruszczyk oraz prodziekan dr hab. Jacek Sieńko. Lekarzom dentystom prorektor oraz prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Zakończeniem wydarzenia był mini recital Chór WUM, który wykonał utwory „Zawsze tam, gdzie ty”, „New York, New York” oraz partię oratorium „Juda Machabeusz” Georga Friedricha Händela.

W trakcie uroczystości, oprócz wymienionych, obecni byli również prodziekani Wydziału Lekarskiego: prof. Aleksandra Banaszkiewicz oraz dr hab. Łukasz Koperski.