Akcja edukacyjna na temat cukrzycy

14 listopada, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, studenci i pracownicy naszej uczelni mogli wykonać analizę składu ciału i pomiar glikemii, a przede wszystkim porozmawiać o tym, jak zapobiegać cukrzycy oraz jakie nawyki wypracować, gdy choroba się pojawi. Akcję przeprowadzili członkowie studenckich kół naukowych: Żywienia Człowieka, Żywienia Klinicznego oraz Zacznij od Podstaw pod opieką pracowników z Zakładu Żywienia Człowieka WUM.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia jako odpowiedź na obawy związane z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Cukrzyca: Znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”.

Dlaczego ważna jest profilaktyka

Cukrzyca jest uznawana obecnie za jedną z epidemii XXI w. To choroba przewlekła i nieuleczalna, a jej konsekwencją mogą być m.in. udaru mózgu lub zawał serca, ale można ograniczać jej skutki. W przypadku cukrzycy typu 2 warto przede wszystkim podejmować działania prewencyjne. Jakie?

Tłumaczy dr Marianna Hall z Zakładu Żywienia Człowieka: – Cukrzyca typu 2 w wielu przypadkach jest następstwem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, dlatego dzięki stosowaniu zasad zdrowego stylu życia, właściwej diety i regularnej aktywności fizycznej można zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Wiedza na temat cukrzycy może pomóc w procesie diagnostycznym i skutecznym zarządzaniu chorobą, co jest kluczowe dla zapobiegania powikłaniom związanym z nieprawidłową kontrolą glikemii.

Co się działo w czasie akcji

Na przygotowanym przez SKNy stoisku można było wykonać pomiar glikemii i badanie składu ciała. A także zobaczyć, z czego składa się zdrowy talerz oraz oczywiście spróbować, tego co na nim: świeżych warzyw i owoców. Studenci radzili, jak skomponować odpowiednio zbilansowany jadłospis, edukowali też na temat doustnych preparatów odżywczych skierowanych do pacjentów z cukrzycą.

Akcja SKNów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród ich koleżanek i kolegów. Ze wstępnych wyników przeprowadzanych pomiarów wynika, że znaczna część badanych ma prawidłową masę ciała oraz optymalny procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie.

Partnerami wydarzenia był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Krajowa Unia Producentów Soków.